برنا   |  اقتصادی  |  

گردآوری 3 هزار قلم شیء در موزه های صنعت نفت

مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با بیان اینکه از زمان شکل گیری مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت 3 هزار قلم شیء در موزه های صنعت نفت گردآوری شده است خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از این اشیاء از انبارهای مازاد صنعت نفت تهیه شده است .

گردآوری 3 هزار قلم شیء در موزه های صنعت نفت

به گزارش برنا،‌ حشمت اله منعم  مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت در مراسم شب دروازه دولت که  چهارشنبه شب 27 شهریور ماه درموزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران برگزارشد با بیان اینکه مقد مات راه اندازی موزه های صنعت نفت ایران با حکم مهندس زنگنه وزیرنفت در تاریخ 22 دی ماه 1392 فراهم آمد. گفت : مهندس زنگنه با انتصاب دکتر اکبر نعمت الهی، به عنوان مسئول مطالعه و ایجاد موزه های صنعت نفت، به ایشان ماموریت داد تا با تشکیل کارگروهی مرکب از صاحب نظران و کارشناسان برجسته و بهره برداری از نتایج مطالعات موارد مشابه در جهان، برای پیشبرد ایجاد موزه های صنعت نفت کشور در سه شهر تهران ،‌آبادان و مسجد سلیمان اقدام  کند .

وی افزود: در ابتدا تصویر روشنی از ایجاد موزه های صنعتی در کشور وجود نداشت و در صنعت نفت هم تجربه ای برای راه اندازی موزه های مربوط به این صنعت موجود نبود .

منعم خاطر نشان کرد: 110 سال از اکتشاف نفت درمسجد سلیمان می گذشت و برای ما سوال بود که صنعت نفتی که مخارج همه کشور را تامین می کند چرا تاکنون موزه ای مربوط به آن در اختیار ندارد؟

منعم خاطر نشان کرد: هر موزه ای با اشیاء شروع می شود،‌ در صنعت نفت هم حجم بسیار زیادی از آثارانبارهای مازاد به دست آمد که ارزش موزه ای داشتند .

مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با بیان اینکه 3 هزار قلم شیء دراین مدت در موزه های صنعت نفت گردآوری شده است خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از این اشیاء از انبارهای مازاد صنعت نفت تهیه شده است.

 

 

دستیابی به اسناد زمین شناسی 25 سال قبل از کشف نفت در مناطق ایران

وی در ادامه با اشاره به بخش اسناد مرکز اسناد صنعت نفت گفت : در دوره های مختلف قبل از انقلاب اسناد و مدارک از ایران خارج شده بود که در این میان متوجه شدیم  که اسناد بسیار موثر30 ساله اول تاریخ صنعت نفت توسط شرکت بی پی از ایران خارج شده بود . به گونه ای که به گفته برخی کارشناسان  که به لندن مراجعه کرده بودند حجم اسناد کنسرسیوم نفت انگلیس و ایران قابل مشاهده بود .

به گفته منعم ،‌سال 56 هم حجم قابل توجهی از اسناد صنعت نفت  توسط شرکت های کنسرسیومی از ایران خارج شده بود .

وی تصریح کرد : همزمان با شکل گیری مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت فعالیت های هدف دار آغاز شد به گونه ای که باور نمی کردیم به اسنادی دست پیدا کنیم که سال های آغازین اکتشاف نفت بوده است .

وی با بیان اینکه به اسناد زمین شناسی 25 سال قبل از کشف نفت در مناطق ایران دست پیدا کرده ایم . یادآورشد: در این زمینه اسنادی از مکاتبات و نقشه های آقای رینولدز زمین شناس انگلیسی در مسجد سلیمان را شناسایی کرده ایم که بسیار حائز اهمیت است . 

وی تصریح کرد: در حال حاضربه بیش از 22 میلیون سند و اوراق در مرکز اسناد صنعت نفت دست پیداکرده ایم . سند و اوراقی که مربوط به روزهای اولیه اکتشاف نفت است .

 

تغییر نگاه به مجموعه صنعتی مازاد صنعت نفت کار بزرگی که صورت گرفت

منعم با بیان اینکه ، در این مدت 10 ها مرکز و اماکن نفتی ثبت میراث فرهنگی شده است خاطر نشان کرد: بیش از 30 پروژه موزه ای در سراسر ایران در بناهای تاریخی صنعت نفت پیش بینی شده است ، ضمن آنکه تا کنون 4 موزه صنعت نفت در کشور راه اندازی شده است .

مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت یادآورشد : راه اندازی موزه های صنعت نفت کار بزرگی بود اما کار بزرگتری که صورت گرفت تغییر نگاه به آثار صنعتی ،‌صنعت نفت بودکه تا سال های گذشته این مجموعه ها جزء مجموعه های مازاد بودند .

وی در ادامه به راه اندازی موزه نفت سوزها در کرمان  اشاره کرد و افزود: در این موزه 100 ها اثر نفت سوز ،‌که نسل جوان هرگز آن ها را دیگر نمی تواند ببیند گرد آوری شده است .

وی همچنین به موزه صنعت نفت درغرب کشور اشاره کرد و افزود: این موزه که یکی از موزه های دیدنی کشور است در کارخانه حلب سازی و حلب پر کنی کرمانشاه راه اندازی می شود و برای مخاطبان بسیار می تواند جذاب باشد .

 

تاریخچه موزه پمپ بنزین دروازه دولت

منعم در ادامه به تاریخچه موزه پمپ بنزین دروازه دولت اشاره کرد و افزود: پمپ بنزین دروازه دولت یا جایگاه شماره 6 سومین جایگاه عرضه سوخت در تهران و یکی از معدود جایگاه‌های بجا مانده از نسل اول پمپ‌بنزین‌های کشور است که ساخت آن به دهه 1310 خورشیدی بازمی‌گردد. این جایگاه در خیابان سعدی، یکی از قدیمی ترین جایگاه های عرضه سوخت در تهران و از معدود جایگاه های عرضه سوخت است، که بنای اصلی آن همچنان پابرجا مانده بود و به همین دلیل برای تبدیل شدن به موزه نفت در نظر گرفته شد.

مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت تصریح کرد: عملیات مرمت پمپ بنزین دروازه دولت در زمستان 1394 در دو فاز و 79 پروژه آغاز شد. همزمان با شروع فاز اول از فروردین 1395، تحقیقات در مورد سوابق و پیشینه تاریخی این جایگاه و گردآوری مستنداتی از جمله تصاویر، خاطره ها و نوشته های مرتبط با گذشته این جایگاه آغاز شد.این جایگاه در مردادماه سال 96 به شماره 31711 در فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به ثبت رسیده است.

وی افزود: معرفی تاریخ جایگاه‌های توزیع سوخت در کشور، نمایش اشیاء و اسناد مرتبط با چرخه تحول پخش فرآورده‌های نفتی از ابتدا تا کنون، شیوه بارگیری، حمل و تخلیه سوخت در جایگاه‌های عرضه و... از اهداف تعریف‌شده برای این موزه به شمار می‌رود.

لازم به یادآوری است ، مراسم شب دروازه دولت از سوی مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با همکاری دست اندرکاران نشریه بخارا،  با عنوان موزه "پمپ بنزین دروازه دولت" تهران چهارشنبه شب با حضور مفاخر ادب، فرهنگ و هنر برگزار شد.

در این نشست ضمن معرفی موزه پمپ بنزین دروازه دولت، علی دهباشی  و احمد طباطبایی طی سخنانی بر تاریخچه تهران قدیم و دروازه های آن پرداختند.

موزه صنعت نفت   اخبار برگزیده
  

ایرنا- وزیر امور خارجه پیشین انگلیس معتقد است که آمریکا بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و لازم است که اولاً به این توافق بازگردد و ثانیاً متوجه اشتباه خود شود.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

توضیحاتی در مورد رفع فیلتر تلگرامرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص احتمال رفع فیلتر تلگرام توضیحاتی ارائه داد.
مستقل‌آنلاین تلگرام وزارت کشور کارت ملی هوشمند 

  

خط قرمز وزارت کشور در انتخابات/رایزنی با شورای نگهبان نتیجه دادرئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، گفت: همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
مثلث وزارت کشور ستاد انتخابات کشور انتخابات مجلس 

  

پیش فروش بزرگ ایران خودرو با عرضه 9 مدل (قیمت)مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز (30 مهرماه جاری) آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رمزگشایی از 2 مدل کاندیدای توقف تولید پراید و 405داستان حذف پراید و یک خودرو دیگر که احتمالا پژو 405 است اکنون به اینجا رسیده است که نه به طور کامل بلکه مدل هایی از این 2 خودرو از چرخه تولید خودرو کشور حذف می شوند. با توجه به شواهد موجود می توان پی برد که کدام مدل از این دو خودرو برای سال آینده خط تولید را ترک خواهند کرد.
خودروتک خودروسازان تولید ایران خودرو 

  

ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل/ تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری/ برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زادهخودکفایی ایران در تولید جنگنده‌ها، رایزنی وزارت اقتصاد با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل، تکذیب اعطای وام 18 میلیارد و 400 میلیون دلاری به ایران توسط ژاپن، تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری، برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، ادعای آژانس امنیت ملی آمریکا درباره استفاده روسیه از زیرساخت‌ها...
ایلنا ایران خودرو ایران ایران و روسیه 

  

ترامپ: به وعده انتخاباتی‌ام عمل می‌کنماقتصادنیوز : رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که طبق وعده‌ای که در جریان انتخابات سال 2016 به حامیان خود داده است، سربازان آمریکایی را به کشورشان بازخواهد گرداند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ایران ارزان‌ترین بنزین را در منطقه دارد و از همین رو قاچاق بنزین از این کشور همواره جذابیت بالایی برای قاچاقچیان داشته است اما آیا بنزین در ایران در مقایسه با درآمد سرانه،‌ در واقعیت نیز ارزان‌ترین بنزین در خاورمیانه به شمار می‌آید.
نامه نیوز بنزین درآمد ایران 

  

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بودمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.
مستقل‌آنلاین کاخ سفید دونالد ترامپ جمهوری اسلامی ایران 

  

دکتر ظریف: من آماده سفر به عربستان هستموزیر خارجه کشورمان گفت که آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات است.
مثلث یمن سفر عربستان 

  اخبار داغ
  

پتروشیمی اروند بزرگترین تولید کننده پی وی سی بعد از عربستان/جلوگیری از خروج ارز با تولید استراتژیک ”ای پی وی سی“حسن نشان زاده مقدم نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند در بازدید از غرفه این شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته در تهران در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: فرصت این نمایشگاه باعث شد که از نزدیک با مشتریان و مصرف کنندگان نهایی محصولاتمان تعامل و مذاکره داشته باشیم و مشکلات را بشناسیم و وفاداری و رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگ...
شما‌نیوز پتروشیمی تولید سیمان 

  

غفلت از ارزآوری گردشگری تاریخی و مذهبی/میراثی که نباید فراموش شود خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم ساحلی: ایران سرزمین گنجینه‌های ازیادرفته است. هر گوشه از این سرا حکایتی شگفت در خود نهفته دارد که چشم‌ها را به تماشا فرامی‌خواند. دریا و رودخانه‌ها، کوه‌ها و آبشارها، جنگل‌های انبوه و چشمه‌های آب‌معدنی، غارها و دیوارنوشته‌ها، دشت و کویر، بناهای کهن و اماکن مقدس چون جامه‌ای سرشار از نقش و نگار این مرزوبوم کهن را در برگرفته است. بی‌تردید این نعمات…
مهر فضای مجازی گردشگری گردشگری مذهبی 

  

در حالی که امروز آرامش در بازار ارز حکم‌فرما شده و قیمت دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ثابت مانده است، قیمت سکه و طلا تغییرات 20 تا 40 هزار تومانی را تجربه کرد.
صراط ارز قیمت ارز یورو 

  

اقدامات وزارت صمت در حوزه ساخت داخل بسیار ارزشمند و قابل تقدیر استرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مراسم امضای تفاهم نامه داخلی سازی تجهیزات صنایع پتروشیمی در راستای نهضت ساخت داخل با اشاره به تاکیدات رهبری در خصوص ضرورت توجه به توان داخل گفت: هر جا ضرورت دارد باید از تکنولوژی دنیا استفاده کنیم ولی آنجا که خودمان می توانیم از ظرفیت های موجود باید نهایت استفاده را داشته باشیم و مسلما با این رویکرد تولید داخلی تقویت می شود.
شما‌نیوز خودرو حوزه مجلس شورای اسلامی 

  

نرخ ارز درگیر حباب جغرافیایی / سوء مدیریت ریشه مشکلات خودروسازی/ دلار 4200 مواد غذایی هزینه واردات تایر چینی به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ارتباط بی واسطه و مستمر با مردم، به انعکاس اقدامات، فعالیت ها، مواضع و دیدگاه های خود در شبکه های اجتماعی می پردازند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی مطالب زیر را منتشر کرده است امیرخجسته فتوتیتر زیر را از صحبت های خود درباره ریشه مشکلات اقتصادی را به اشتراک گذاشته است. سید جواد ساداتی نژاد مطلب زیر را به اشتراک گذاشته است…
خانه‌ملت ارز ارز دولتی دلار 

  

گردهمایی ارائه فناوری‌های نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، گردهمایی ارایه فناوری‌های نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در روزهای 19، 20 و 21 آبان سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی و با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار خواهد شد. این گردهمایی با هدف استفاده از دانش و نوآوری در مدل بهینه پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز و در محورهای حفاظت…
مهر فناوری نوآوری ریاست جمهوری 

  

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس:مبارزه با فساد اعتماد مردم به نظام را بیشتر می‌کندنماینده رباط کریم در مجلس گفت: به هرمیزان که بتوانیم با فساد در کشور از هر طریقی مقابله و مبارزه انجام شود قطعاً اعتماد مردم به نظام بیشتر می شود.
تسنیم مجلس شورای اسلامی فساد اداری قانون 

  

اسطوره لیورپول بابت اتفاقات سال 2011 عذرخواهی کرد.
نود لیورپول