گسترش   |  اقتصادی  |  

بازار جهانی در انتظار 4 چالش مهم

هفته گذشته هفته‌ای رویایی برای کامودیتی‌ها بود؛ البته بازارهای سهام هنوز بین آنکه وزن بیشتری به رشد موارد ابتلا به کرونا دهند یا به واکسن آن، مردد بودند.

بازار جهانی در انتظار 4 چالش مهم

رکوردهای جدید بیت‌کوین هم در روزهای اخیر توجه بسیاری را دوباره به سمت رمزارزها جلب کرد. رویترز 4 چالش هفته جدید بازار جهانی را مرتبط با برگزیت، جمعه سیاه، آمار شاخص مدیران خرید و ادامه راه بیت‌کوین می‌داند.

زور آخر مذاکره‌کنندگان اروپا

بریتانیا و اتحادیه اروپا در آستانه انعقاد قرارداد تجاری پس از برگزیت هستند که روابط آنها را پس از پایان دوره انتقال در اول ژانویه 2021 (شش هفته دیگر) تنظیم می‌کند. با وجود این، گفته می‌شود سه محل اختلاف مهم هنوز باقی است و رهبران اتحادیه اروپا بر لزوم آماده شدن برای برگزیت بدون توافق تأکید می‌کنند. ضرب‌العجل‌های برگزیت در گذشته به کرات فرارسیده و تمدید شده است، اما مذاکره‌کنندگان آخرین تلاش خود را برای رسیدن به توافق خواهند کرد و کارشناسان عمدتا انتظار دارند لندن و بروکسل به نوعی به توافق برسند. البته احتمالاً این توافق تنها بر سر رئوس ابتدایی و اصلی باشد و در خصوص جزییات در آینده تصمیم‌گیری شود. پوند و بازار سهام انگلستان هم در هفته گذشته با امیدواری به واکسن کرونا و توافق برگزیت صعود کردند.

امید واهی به رشد مصرف؟

زمان حراج "جمعه سیاه" فرارسیده، اما انتظار می‌رود با توجه به اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا کمتر شاهد صف‌کشی کم‌سابقه مردم در فروشگاه‌ها در سرتاسر جهان باشیم و نتوان آنچنان به شارژ مصرف امیدوار بود. آکسفورد اکنامیس پیش‌بینی می‌کند با توجه به بحران کرونا و مشکلات درآمد و اشتغال ناشی از آن، فروش‌ها در این تعطیلات تنها 0.6 درصد نسبت به سال گذشته رشد کنند. فروشگاه زنجیره‌ای مشهور میسیز پیشتر افت 20 درصدی فروش را در پاییز تخمین زده بود. در سوی مقابل والمارت جهش فروش را انتظار می‌کشد. باید دید آیا خوشبینی به واکسن کرونا مردم جهان را در جمعه آینده به فروشگاه‌ها خواهد کشاند یا نه.

در انتظار افت PMIها

شاخص‌های مدیران خرید در جهان دوباره حول رقم 50 یعنی مرز بین انقباض و انبساط نوسان می‌کنند. در دوشنبه پیش‌رو اما قرائت آمار فعالیت‌های تجاری ماه گذشته از اروپا و ایالات متحده عمق خسارت وارده به اقتصادها پس از اوج‌گیری دوباره کرونا و محدودیت‌های اعمال شده را نشان خواهد داد. البته ضربه به اقتصادها و افت این شاخص احتمالا این بار به اندازه گذشته شدید نباشد؛ چراکه محدودیت‌های وضع شده نیز قابل مقایسه با ابتدای سال نیستند و کسب‌وکارها هم آمادگی بیشتری داشتند. با وجود این، اگر واکنش بازارها به این آمارها شدید باشد، ممکن است سرمایه‌گذاران تا زمان ساخت واکسن و تصویب بسته‌های محرک مالی در اروپا و امریکا به گارد دفاعی بروند.

پرواز بیت کوین تا کجا؟

بیت‌کوین از ابتدای سال بیش از 150 درصد رشد نرخ داشته و در هفته گذشته تا نزدیکی سقف سال 2017 خود در نزدیکی 20 هزار دلار پیش رفت. بسیاری انتظار دارند همانطور که سه سال پیش بیت‌کوین در عرض یک ماه 50 درصد از ارزش خود را از دست، این رالی هم عاقبت خوبی نداشته باشد. عده‌ای دیگر اما نظر متفاوتی دارند. برای مثال فیتزپتریک، تحلیلگر سیتی بیت‌کوین را طلای جدید می‌خواند و عقیده دارد در یک الی دو سال آینده نرخ آن می‌تواند از 300 هزار دلار نیز فراتر رود. طرفداران بیت‌کوین در سوی دیگر بهبود زیرساخت‌های بازار، حضور بیشتر سرمایه‌گذاران جریان اصلی و نقدشونگی بهتر را دلیل ادامه‌دار شدن این رالی در آینده می‌دانند. در حالی که عرضه پول توسط بانک‌های مرکزی در حال افزایش است، بیت‌کوین عرضه‌ای محدود دارد و این مسئله در کنار نوسانات بالا، مقررات ضعیف و هک شدن‌های مکرر از سوی مخالفان بیت کوین مطرح می‌شود.

 

منبع: بورسان

درآمد سرمایه سهام   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

ترامپ از تحویل واکسن کرونا از هفته آینده خبر دادرئیس جمهور آمریکا گفت که تحویل واکسن کرونا از هفته آینده آغاز خواهد شد و کادر درمانی و سالخوردگان در اولویت هستند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

بهترین زمان مراجعه به پزشک برای بیماری کروناچه موقع است؟برخی افراد به علت مراجعه بی دلیل ممکن است خود را در معرض خطر بیشتر قرار دهند و بعضی هم ممکن است با مراجعه دیرهنگام با بیماری شدیدتری مواجه شوند، به همین دلیل زمان مناسب برای مراجعه به پزشک از اهمیت بسیاری برخوردار است.
برنا پزشک 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به آغاز استفاده از کیت‌های تشخیص فوری کرونا در استان خوزستان به زودی، بر لزوم همراهی مردم در رعایت قواعد قرنطینه تاکید کرد.
نامه نیوز اهواز فضای مجازی الناز شاکردوست 

  

علائم هشدار کرونا را جدی بگیریدعلایم اصلی ویروس کووید 19 در فازهای مختلف بیماری را که یک متخصص طب اورژانس تشریح کرده است، بشناسید.
اقتصادنیوز ویروس درمان اورژانس 

  

نقاهتگاه‌های جدید بیماران کرونایی را بشناسیدپس از اعلام آمادگی 50 هتل جهانگردی و هتل‌های بنیاد مستضعفان، فهرست هتل‌های یک، دو و سه ستاره بخش خصوصی نیز برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا به وزارت بهداشت، داده شد.
اقتصادنیوز ایران میراث فرهنگی قرارداد 

  

خانم گل فصل گذشته فوتبال ایران از شرایط اسف‌بار تیم‌های بانوان می‌گوید و تاکید دارد شرایط موجود آنها را از کرونا نمی‌ترساند.
ورزش۳ اتوبوس فوتبال ایران 

  

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسن ایرانی کرونا تا 2 هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود.
نامه نیوز الناز شاکردوست دورهمی جدول 

  

تفاوت علائم گوارشی کرونا با مسمومیت چیست؟در تحقیق اخیر در حدود یک‌چهارم از بیماران علائم گوارشی بیماری کووید 19 مانند اسهال و سایر علائم گوارشی را بروز دادند، این علائم در موارد خفیف کووید 19 دیده می‌شد.
برنا مسمومیت 

  

کارشناسان انجمن طبی آمریکا عوارض جانبی واکسن‌های آمریکاییModerna و Pfizerرا برشمردند.
صراط دارو 

  

تاثیر مریم گلی در بهبود کرونا/عدم تایید آثار درمانی رمدسیویر به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: داروی «رمدسیویر» برای درمان کووید 19 مناسب نیست طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، داروی ضدویروسی رمدسیور نباید برای درمان بیماران کووید 19 استفاده شود. تأثیر ترکیبات موجود در پوست انار در پیشگیری از کووید 19 محققان دانشگاه گیاهان دارویی صربستان دریافتند فیتوشیمیایی های…
مهر درمان سازمان بهداشت جهانی خبرنگار 

  

روش آسان جلوگیری از کرونای شدیددانشمندان به تازگی اعلام کردند می توان با یک اقدام ساده مانع از ابتلا به کرونای شدید شد.
اقتصادنیوز اقتصاد ویروس ماسک 

  

چرا بیماران کرونایی مبتلا به دیابت و یا بیماری قلبی دچار مرگ و میر بیشتری می‌شوند؟محققان آکادمی علوم پزشکی نظامی چین نقش کلسترول در عفونت کروناویروس را بررسی کرده و می‌گویند وجود کلس
خبرفوری دیابت کلسترول ویروس