گسترش   |  فرهنگی  |  

صفر تا صد تعمیر و نگهدای کنسول های بازی

هر چند سال یک بار نسخه های جدید کنسول های بازی وارد بازار می‌شود اما شاید نیازی به تعویض نباشد و بتوانید عمر دستگاه خود را تا حد امکان بالا ببرید.

صفر تا صد تعمیر و نگهدای کنسول های بازی

با این قیمت‌ها حتی تعمیر کنسول‌های بازی هزینه زیادی دارد چه برسد بخواهید مدل جدید را بخرید، پس باید از کنسولتان نهایت استفاده را بکنید. راز این که کنسول بازی شما با گذر زمان از بین نرود فقط مراقبت است. چه Xbox 360 باشد و چه Nintendo DS یا انواع پلی استیشن ها؛ اگر به سادگی از آن مراقبت کنید کنسول بازی می‌تواند شما سال‌ها دوام بیاورد.

1. کنسول خود را خشک نگه دارید

ریختن آب یا هر نوع مایعی روی کنسول بازی می‌تواند به قطعات ظریف که در عملکرد آن خیلی مهم هستند آسیب برساند. مایعات قطعه‌های درون آن را می‌سوزاند به طوریکه ممکن است غیر قابل جبران باشد. دفعه دیگر که با دوستان خود دورهمی داشتید و نوشیدنی‌ها را نزدیک کنسول بازی ویدیویی بود فکر کنید چه اتفاقی می‌افتد وقتی تلفن خود را در یک گودال آب می‌ریزید، بعد نوشیدنی‌ها را از کنسول دور کنید و از وسایل ارزشمند خود نگهداری کنید.

2. کنسول خود را نیاندازید

لحظه‌ای که کنسول بازی شما از بین انگشتان لیز خورد و به زمین برخورد کرد لحظه‌ای است که باید با کنسول خود خداحافظی کنید و به فکر خرید یک کنسول جدید باشید. کنسول‌های بازی ممکن است محکم به نظر برسند اما از لوازم الکترونیکی ظریف ساخته شدند. انداختن کنسول موجب صدمه دیدن قطعاتی می‌شود که عملکرد صحیح دستگاه به آن وابسته است. اگر کنسول بازی شما قابل حمل است انداختن آن می‌تواند به صفحه نمایش، دکمه‌ها یا گیرنده wifi آسیب برساند. علاوه بر این، از کنترل کننده‌های کنسول خود مراقبت کنید. آنها دقیقاً به اندازه دستگاه بازی شما ظریف هستند.

3. به لنز دست نزنید

لنز کنسول بازی ویدیویی غیر قابل تعویض است و از نظر اهمیت جایگاه خیلی بالایی دارد. شکستن لنز کنسول به این معنی است که کنسول شما دیگر قادر به خواندن دیسک‌های بازی نخواهد بود. شما باید کنسول را برای تعمیرات ارسال کنید و اگر ضمانت فعال نداشته باشید هزینه آن را زیاد خواهد بود.

4. کنسول را روی یک سطح سخت نگه دارید

مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر، کنسول‌های بازی ویدیویی بسته به مدت زمان روشن بودن یا داشتن جریان هوای کافی می‌توانند بیش از حد گرم شوند. به عنوان مثال، روشن گذاشتن لپ تاپ هنگام نشستن روی تخت مانع از جریان هوا می‌شود و می‌تواند با گذشت زمان رایانه شما را بسوزاند. هنگام بازی هم حتما کنسول خود را روی یک سطح سخت و یکدست مانند یک کابینت چوبی یا میز قرار دهید. فرش‌ها حالت پوششی دارند و خیلی سریعتر از سطوح سخت گرما را جذب می‌کنند و مکان مناسبی برای کنسول شما نیست. علاوه بر این، مطمئن باشید که کنسول شما از هر طرف فضای تنفسی زیادی دارد. فضای خالی امکان جریان بیشتر هوا را فراهم می‌کند.

5. از بازی‌های ویدیویی خود مراقبت کنید

مراقب بازی‌های خود باشید، بدون آنها کنسولتان به هیج دردی نمی‌خورد!

همیشه به یاد داشته باشید که پس از پایان کار دیسک‌های خود را از کنسول خود خارج کرده و آنها را در قاب‌های خود قرار دهید. با کنار گذاشتن بازی‌ها روی زمین یا مبل مطمئنا آنها خراش برمی دارند و غیرقابل پخش می‌شوند. با قیمتی که برای بازی‌هایتان می‌پردازید، حداقل کاری که باید انجام دهید این است که آنها را به جای خود برگردانید.

چگونه از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنیم؟ 1. به کنسول خود فضا بدهید

همانطور که در بالا ذکر شد، کنسول‌های بازی ویدیویی می‌توانند بیش از حد گرم شوند. بسیاری از مردم نمی‌دانند که کنسول هایشان به فضای تنفسی نیاز دارند. بهترین مکان برای کنسول بازی، میز یا قفسه مخصوص خودش است و با چیزی جز فضای خالی احاطه نشده است. اگر تلویزیون شما زیر آن کابینت چوبی یا شیشه‌ای دارد، جایگاه ویژه‌ای را به کنسول خود اختصاص دهید و آن را با بازی‌ها یا DVD‌های مورد علاقه خود احاطه نکنید.

2. کنسول خود را گردگیری کنید

گرد و غبار قاتل کنسول شماست. چه هفته‌ای یک بار آن را تمیز کنیم و چه ماهی یکبار، گرد و غبار راهی برای ورود به شکاف و خنک‌کننده فن‌ها دارد. گرد و غبار داخل کنسول شما با مسدود کردن دریچه‌های هوا باعث گرم شدن بیش از حد آن می‌شود. برای جلوگیری از آن گرد کنسول خود را مرتبا گردگیری کنید و اگر می‌توانید هر چند وقت یکبار هوای فشرده را به داخل منافذ بپاشید (مثلا با حالت سرد سشوار) تا خاک داخل آن هم پاک شود. همانطور که گفته شد گرد و غبار را به عنوان یکی از بدترین دشمنان کنسول بازی خود در نظر بگیرید.

3. آن را در معرض نور مستقیم خورشید یا گرما قرار ندهید

قرار دادن کنسول بازی در معرض نور مستقیم خورشید یا یک منبع حرارتی قدرتمند می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن و سایر آسیب‌های الکترونیکی شود. نمای بیرونی کنسول بازی شما ممکن است تاب بخورد یا قسمت‌های داخلی آن قرمز شود.

از طرف دیگر سرمای شدید نیز می‌تواند به کنسول شما آسیب برساند. فقط تا زمانی که کنسول شما در دمای اتاق باشد هیچگونه آسیب داخلی ناخواسته به آن وارد نمی‌شود. هنگام ذخیره کنسول بازی ویدیویی خود در انباری یا هر جی دیگری این نکته را بخاطر بسپارید.

4. هر چند ساعت یکبار بازی به آن استراحت بدهید

اگر کنسول بازی طولانی مدت روشن باشد و از آن استفاده کنید، بیش از حد گرم می‌کند مخصوصاً اگر ساعت‌های ریادی پشت سر هم بازی کنید. به خودتان و کنسولتان خود لطف کنید و هر چند ساعت یکبار استراحت کنید. همچنین فراموش نکنید که کنسول را در زمانی که از آن استفاده نمی‌شود خاموش کنید.

اگر دیدید کنسول شما نسبت به شما بیش از حد گرم است در خاموش کردن آن تردید نکنید و فراموش نکنید که کنسول شما برای خنک شدن به زمان نیاز دارد.

رعایت این نکات اساسی باعث تمیز بودن کنسول بازی ویدیویی شما و در نهایت افزایش عمر آن می‌شود و کنسول قدیمی شما خراب نمی‌شود.

تعمیر کنسول بازی

حالا اگر با این همه تاکید کنسولتان باز هم خراب شد چه کنیم؟ اول بگذارید بگویم چه کار نکنید! اگر کنسولتان یک باره کار نکرد روی سر آن نزنید! دوباره تاکید میکنیم به کنسولتان ضربه نزنید.

به علت تنوع کنسول‌ها فقط نحوه تعمیر X box x و ps5 در زیر آمده است. امیدوارم که به دردتان بخورد ولی اگر حداقل کمی درباره سیم کشی و قطعات کنسولتان اطلاع ندارید ریسک نکنید و دستگاهتان را برای تعمیر به بیرون ببرید.

X box x

اگر دستگاهتان خراب شده آن را را باز کنید و هر کدان از قطعاتی که سوخته را جیگزین کنید. در قدم اول برچسبش را بکنید تا دو پیچ سبز روشنی که زیر آن پنهان شده بودند را ببینید. آن پیچ‌های T8 نشان دهنده استقبال رسمی Xbox از ورودمان است.

این پیچ‌ها فقط کسی را که به کیت راننده ماکو ما مسلح باشد متوقف نمی‌کنند. آنها را باز کنید و وارد شوید.

اول یک پنکه ی 130 میلیمتری می‌بینید که برای تمیز کردن خیلی خوب است. اگر فنتان خراب است آن را جایگذاری کنید.

با در آوردن فن دیسک درایو دیده می‌شود. اگر مشکل شما از آن است تعویض آن به این راحتی نیست. تعداد انگشت شماری از آنها هستند که با کنسول شما مچ می‌شوند.

بعد کل سیستم را در آورید.

نگران آن قطعه مشکی رویش نباشید. آن برای از بین بردن نویز‌ها و لرزش هاست.

حالا بروید سراغ جعبه ی توسی. این PSU شماست، عملا این همه کار‌ها را انجام می‌دهد.

آن را باز کنید.

داخلش دو برد قرار دارد. این سیستم برای هوا گیری آنهاست.

داخل یکی از این برد‌ها دیسک حافظه قرار دارد. اگر حافظه شما پر شده بود، الان وقت آن است که عوضش کنید.

حالا که همه قطعات را از هم جدا کردید و قطعه‌های سوخته را جایگذاری کردید همه این کار‌ها را برعکس انجام دهید. تبریک می‌گویم، کنسولتان درست شد!

PlayStation 5

هرچه قدر هم این کنسول فضایی به نظر می‌آید روش باز کردنش کاملاً انسان دوستانه است. هر دو صفحه سفید با حرکت آرام فشار دادن به کنار و بالا کشیدن از جا در می‌آید.

حالا فن قابل رویت شد. آن را بیرون آورید.

PS5 با این فن 120 میلی متری خنک‌سازی "چند جهته" انجام می‌دهد. این فن قابلیت انتقال هوای زیادی دارد اما آنقدر سریع نمی‌چرخد که سر و صدای زیادی ایجاد کند.

خوشبختانه محفظه ذخیره‌سازی M.2 بسیار در دسترس است. یک پیچ فیلیپس و محافظ فلزی را بردارید و آن را ارتقا بدهید.

نیمه اول پوسته پلاستیکی سیاه را جدا کنید تا درایو نوری را ببینید. درست مانند Xbox Series X درایو نوری PS5 با مادربرد خود جفت شده است و جایگزین کردن آن سخت است اما غیر ممکن نیست.

حالا می‌توانید جفت برد‌ها را بردارید.

اگر کارتان با تعمیر تمام شد تمام این مراحل را از آخر به اول انجام دهید و کنسولتان را سر هم کنید.

آن را روشن کنید تا مطئن شوید که کار می‌کند.

در آخر دوباره تاکید می‌کنبم که از کنسول بازی ویدیویی خود مراقبت کنید و هرگز نگذارید بیش از حد گرم شود تا دوباره به این روز نیفتید!

نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز

لپ تاپ تلویزیون نویسنده   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

کرونا، هر 5 دقیقه یک قربانیسلامت نیوز:موج پنجم کرونا روزهای سیاهی را در ایران رقم زده است، هر 5 دقیقه یک نفر در کشور به دست این ویروس می میرد، آمار ابتلایان نیز رکورد زده است. در یک هفته گذشته تعداد مبتلایان کرونا برای چهار روز به بالای 30هزار نفر رسید، در هفت روزی که گذشت به طور میانگین هر روز 28905 نفر در کشور به کرونا مبتلا شدند...
سلامت‌نیوز سلامت ایران درمان 

  

تخت خالی نیست! / بستری بیماران کرونایی روی صندلی!سلامت نیوز: 45 هزار تخت بیمارستانی به بیماران کرونایی خدمات می دهد اما همچنان تخت خالی نیست و در برخی از بیمارستان ها، بیماران یا باید ساعت ها در انتظار تخت خالی بمانند یا امیدوار باشند که روی صندلی های انتظار پذیرش شوند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تجارت نیوز، آمار فوتی های کرونا از مرز 90 هزار نفر گذشته...
سلامت‌نیوز سلامت وزارت بهداشت اورژانس 

  

قیمت سکه و دلار شارژ شد /درهم صعودی شددلار تحت تاثیر اخبار به مرز 25 هزار و 800 تومان نزدیک شد. سکه از مرز 11 میلیون و 200 هزار تومان عبور کرد و بالای 11 میلیون و 500 هزار تومان قرار گرفت، رشد قیمت‌ها تحت تاثیر اخبار و اظهارنظرها رخ داد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس رکورد 1400 را زد +اینفودر اولین روز کاری هفته شاخص بورس رکورد بیشترین میزان رشد در سال 1400 را شکست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

رشد ارزش دارایکم در روز درخشان بورسدر این گزارش به ارزش روز دارایکم در معاملات امروز بازار سهام پرداخته شده است.
گسترش سهام شاخص نویسنده 

  

رشد بینظیر بورس​شاخص کل بورس در روز شنبه 9 مرداد و در پایان معاملات روز با رشد 34 هزار و 962 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 351 هزار و 466 واحد رسید.
گسترش شاخص نویسنده فولاد 

  

تشریح جزییات عرضه سیمان در بورس/ تکذیب خرید 70 درصدی عرضه توسط عده خاص/ کاهش تولید سیمان ارتباطی به بورس نداردیک کارشناس بورس کالا اظهار داشت: خریداران سیمان در بورس کالا کاملا مشخص است که چه کسانی هستند تمام این افراد کد بورسی دریافت می‌کنند و ضمن اینکه اسامی خریداران طبق روال بورس به تمام دستگاه‌های نظارتی ارایه می‌شود. سازمان حمایت، سازمان امور مالیاتی و ... تمام این افراد را مورد بررسی قرار می‌دهند...
ایلنا سیمان بورس کالا تولید 

  

تغییر نگران کننده ویروس دلتا/ عده‌ای برای کسب درآمد منکر کرونا می‌شوندمعاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باتوجه به قدرت سرایت پذیری ویروس دلتا نظر تمام مراجع
خبرفوری ویروس درآمد دورهمی 

  

صدور مجوز فاز سوم کارآزمایی واکسن ضد کرونای فخرا از سوی وزارت بهداشتوزیر دفاع گفت: پس از تایید فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا، مجوز ورود به فاز سوم کارآزمایی واکسن را از وزارت بهداشت دریافت خواهیم کرد.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت دفاع امیر حاتمی وزیر دفاع 

  

غوغای بورس در نخستین روز هفته/ شاخص بورس 34 هزار واحد رشد کردشاخص کل بورس تهران نخستین روز هفته را طوفانی آغاز کرد و در جریان معاملات امروز با 34 هزار و 962 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 351 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

بورس امروز 9 مرداد‌ماه / رشد 34 هزار واحدی شاخص کلدر پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد بیش از 34 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 351 هزار واحدی رسید.
برنا ماه شاخص 

  

ایالات متحده متخصصان را از گفتن حقیقت درباره همه‌ گیری ویروس کرونا منع می‌کند!ویروس‌شناس روسی و متخصص سازمان جهانی بهداشت گفت: ایالات متحده در تلاش است تا ما ویروس شناسان را از گفتن حقیقت در مورد بیماری همه‌گیر منع کند.
برنا ویروس 

  

سخنگوی ستاد کرونا: 29 استان درگیر کرونای دلتا هستندسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه 29 استان کشور درگیر ویروس کرونا دلتا هستند، گفت:‌ میزان بستری‌ها به شدت رو به افزایش است.
۵۵ آنلاین بانک ویروس انسولین 

  

کرونا موجب تسریع آلزایمر می شودسلامت نیوز: بررسی عوارض و اثرات بیماری کووید 19 و شواهد بیولوژیکی از آسیب مغزی بهبودیافتگان نوع شدید کرونا نشان می دهد که این بیماری نشانگرهای زیستی آلزایمر را تسریع کرده و باعث زوال عقل می شود...
سلامت‌نیوز آلزایمر سلامت نیویورک