کردستان عراق| پناهجویان اخراجی بلاروس همچنان در فکر مهاجرت

بسیاری از ایزدی‌های عراق 7 سال اخیر را در چادر زندگی کردند. در تابستان از گرما سوختند و در زمستان با هر باران غرق در آب و گل شدند. آنها از این شرایط می‌گریزند.

کردستان عراق| پناهجویان اخراجی بلاروس همچنان در فکر مهاجرت

در هفته‌های اخیر بسیاری از رهبران جهان در باره بحران مهاجرت بین مرزهای بلاروس و لهستان گفت‌و‌گو کردند و خواستار بهبود شرایط در این منطقه شدند.

به گزارش عصرایران، بسیاری از مهاجران خاورمیانه‌ای پس از گذر از بلاروس با تجمع در برابر مرزهای لهستان خواستار ورود به اتحادیه اروپا هستند.

غربریال بلاروس را به جریان‌سازی این مهاجرت متهم کرده و مرزهای اتحادیه اروپا را بر مهاجران بسته است.

شرایط مهاجران خاور میانه‌ای در این منطقه سرد و جنگلی نیز نامناسب عنوان شده است.

با این حال بسیاری از خاورمیانه‌ای‌ها پس از گذراندن روزهای سخت در مناطق مرزی بلاروس- لهستان هنوز خواستار مهاجرت و حرکت به سمت اروپا هستند.

مطالب پیشنهادی

کتونی اسکیچرز را با 17% تخفیف و ارسال رایگان بخر!(محدود)

میخوای ماشینتو بفروشی؟ قیمت امروزشو آنلاین ببین!

میخوای ماشینت رو بفروشی؟ قیمت امروزش رو آنلاین ببین!

بیشترین تخفیف سال در بلک فرایدی دیجی‌کالا!(از دستش بدی پیشمون میشی)

خبرگزاری فرانسه به داستان عراقی‌هایی پرداخته که پس از 3 هفته زندگی در مرزهای جنگلی و سرد لهستان به عراق برگردانده شده‌اند. آنها از تمایل شدید خود برای مهاجرت دوباره می‌گویند. 

"حسین خدر" (Khodr) مادر و همسرش، پس از گذراندن سه هفته در جنگل‌های بسیار سرد مرزهای بلاروس- لهستان خود را در مکان اولیه زندگی‌شان در اردوگاه‌های ایزدی‌های آواره عراق دیدند.

براساس یک تعریف ویکیپدیایی، ایزدیان، ایزدی‌ها یا یزدانی‌ها گروهی هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می‌کنند. شمار مهاجران ایزدی در چند دهه اخیر در اروپا رو به فزونی‌ست.

حسین و خانوده‌‌اش بدون هیچ پیشرفت و موفقیتی به سر جای اولیه خود در عراق بازگشتند.

"خدر" با وجود تحمل "سرما"، "گرسنگی" و سختی بسیار، آرزو دارد بار دیگر به این سفر برود.

خدر و خانواده‌اش با 400 عراقی دیگر روز پنجشنبه گذشته با یک پرواز از بلاروس به عراق بازگشتند. اکثر این افراد کرد بودند.

با احتساب ویزا و هزینه‌های روزانه، خدر حدود 10 هزار دلار در بلاروس خرج کرد و بدون ورود به مرزهای اتحادیه اروپا به عراق بازگشت.

او از اردوگاه "شاریا" در نزدیکی "دهوک" در کردستان عراق، گفت: "سعی کردیم در مرزهای لهستان از سیم‌های خاردار عبور کنیم اما حسگرهای مرزی، سیگنال‌هایی را به پلیس لهستان فرستاد و نیروهای مرزی لهستان سر رسیدند و مانع ورود ما به خاکشان شدند".

اردوگاه "شاریا" در شهر "دهوک" در شمال عراق محل اقامت آوارگان ایزدی در این کشور  است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

این خانواده 20 روز در میان جنگل‌های سرد و مرطوبِ بین مرزی کمپ زدند.

حسین در این باره گفت: "ما گرسنه و تشنه بودیم و  هوا بسیار سرد بود".

7 ایزدی عراقی موفق شدند تا خود را به آلمان برسانند اما "انعام" مادر حسین که از بیماری روماتیسم رنج می‌برد، نتوانست ساعات طولانی‌تر را برای خروج از مرز پیاده روی کند.

"انعام" 57 ساله گفت: "ما دنبال تجمل نبودیم، می‌خواستیم از شرایط بد زندگی خود فرار کنیم".

ایزدی های عراق به عنوان پیروان یک ایمان باستانی از سوی نیروهای داعش تحت آزار قرار گرفتند و آسیب دیدند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

خبرگزاری فرانسه نوشت: او که روی تشک‌ به عنوان یکی از معدود وسایل چادرش نشسته است، نشانه زندگی تراژیک اقلیت‌های ایزدی در تاریخ معاصر عراق است.

ایزدی ها به عنوان پیروان یک ایمان باستانی از سوی نیروهای داعش تحت آزار قرار گرفتند و آسیب دیدند. داعش این افراد را بدعت‌گزار می‌دانست و بارها به آنها حمله کرد.

"دوباره مهاجرت می‌کنیم"

شوهر "انعام "در سال 1986 در جنگ ایران- عراق کشته شد. او در 20 سالگی بیوه شد و پسرش را به تنهایی بزرگ کرد.

این زن می‌گوید در سال‌های 2005 و 2007 به شکل معجزه آسایی از دو حمله وحشتناک نجات یافته است.

او همچنین گفت که چگونه پس از ورود داعش به شهرهای کردنشین شنگال (سنجار)  در سال 2014 از این منطقه گریختند. وی همچنین از چگونگی بازگشت به خانه و شهر ویران خود گفت.

"حسین خدر" گفت که برای خروج و مهاجرت از عراق بدهکار شده و حتی طلاهای مادر و همسرش را فروخته است.

"حسین خدر" سه هفته تلاش کرد تا از جنگل های سرد مرزی بین بلاروس و لهستان وارد اتحادیه اروپا شود/ عکس: خبرگزاری فرانسه

در هفت سال اخیر این افراد در چادرهای اردوگاه "شاریا" زندگی کردند. در تابستان از گرمای هوای سوختند و در زمستان با هر باران سیل آسا غرق در آب و گل شدند.

حسین برای بقای خود کارهای عجیبی انجام داده و در اغلب مواقع با تعمیر تلفن همراه درآمد داشته است.

این مرد عراقی در این باره گفت: به محض اینکه پولی به دست آورم دوباره می‌روم. فکر مهاجرت رهایم نمی‌کند.

او افزود: نوبت بعد سعی می‌کنم راه و مسیر دیگری بیابم زیرا تا 5 سال از "سفر به بلاروس منع شده‌ام".

نابرابری‌های اجتماعی در کردستان عراق

غرب، بلاروس را متهم می‌کند که مهاجران را از خاور میانه وارد می‌کند و با وعده‌ی عبور آسان، آنها را به سمت مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند لهستان و لیتوانی می‌برد.

کارشناسان می‌گویند تعداد کمی از مردم در منطقه نیمه خودمختار عراق قادر به پرداخت هزینه‌های سنگین برای مهاجرت از طریق مرزهای اتحادیه اروپا هستند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

بلاروس این ادعا را رد می‌کند و از اتحادیه اروپا به خاطر عدم پذیرش مهاجران انتقاد دارد.

به گفته رسانه‌های لهستانی از زمان شروع بحران مهاجرت مرزی بین بلاروس و لهستان 11 نفر جان خود را از دست داده‌اند. بیشتر این افراد کردهای عراقند و بسیاری از آنها همچنان در  میان مرزهای دو کشور سرگردان مانده‌اند.

با این وجود بسیاری در "اربیل" مرکز ناحیه نیمه خودمختار عراق در آرزوی ترک این منطقه و مهاجرت هستند.

"رمضان حمد" کفش‌دوز 25 ساله بی مغازه ای که کارش را کنار خیابان انجام می‌دهد، می‌گوید: "اگر می‌توانستم، امروز حرکت می‌کردم نه فردا".

او گفت: "ما آینده روشنی ندایم و شرایط اقتصادی بسیار سخت است".

وی افزود: "‌می‌دانم در مهاجرت غیر قانونی با خطر 90 درصدی مرگ مواجه‌ام اما در صورت موفقیت به جامعه‌ای می‌رسم که به افراد احترام می‌گذراند".

 "رمضان حمد" کفش‌دوز 25 ساله بی مغازه ای که کارش را کنار خیابان انجام می‌دهد، می‌گوید: "اگر می‌توانستم، امروز مهاجرت می‌کردم"/ عکس: خبرگزاری فرانسه

"عادل باکوان" مدیر مرکز تحقیقات فرانسه در حوزه عراق گفت: بحران مهاجران تصویری را که بخش خود مختار کردستان می‌خواهد به عنوان "امن ترین بخش عراق" از خود نشان دهد "لکه‌دار" کرده است.

وی افزود: مشکلات اقتصادی، بی ثباتی ژئوپلتیک ناشی از خروج آمریکا از عراق، ترس از ظهور مجدد داعش و گروه های مشابه دیگر، درگیری ترکیه با "حزب کارگران کردستان" (PKK) از عوامل افزایش مهاجرت هستند.

کردستان عراق در این کشورD بی ثبات همواره نمادی از شکوفایی و ثبات را نشان داده است. این منطقه همواره به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی امیدوار بود.

این بخش عراق پر از هتل های 5 ستاره، ساختمان‌های مجلل، مدارس و دانشگاه‌های خصوصی است.

"باکوان" مدیر مرکز تحقیقات فرانسه در حوزه عراق گفت: "تنها یک طبقه اجتماعی به تمامی این امکانات دسترسی دارد".

وی افزود: یک جوان کرد نمی‌تواند به تعطیلات برود، خانه بخرد، برای تکمیل تحصیلات خود به زبان انگلیسی به یک مدرسه خصوصی برود. جوانان کرد شغل ندارند تا به موقعیت اجتماعی مناسب برسند.

 

 

 

منبع: عصر ایران

کردستان عراق عراق خروج آمریکا از عراق   اخبار برگزیده
  

انتظارات افزایشی در بازار ارز بالا رفت/ تکرار یک سناریوی قدیمی در بازار دلار!به گفته فعالان، با پایان مذاکرات هسته ای، برخی خریداران جدید وارد بازار شده اند ولی احتمال می رود که با کاهش هیجان، سطح تقاضای احتیاطی افت کند. ممکن است برخی از معامله گران نیز از خریدهای قبلی خود در روز جاری بخواهند کسب سود کنند در این حالت قیمت دلار رو به نزول می رود.
اقتصادنیوز ارز دلار هسته ای 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

گزارش 100روزگی دولت‌ سیزدهم /عضویت دائم در شانگهای100 روز از آغاز دولت سیزدهم گذشته و چندین موفقیت بزرگ در کارنامه دیپلماسی قوه مجریه قرار گرفته است؛ از جمله عضویت دائم کشورمان در سازمان همکاری شانگهای و حضور مهم در اجلاس سران اکو. در این گزارش با برخی اقدامات دولت در این مدت آشنا می‌شوید.
فردا دولت درآمد شانگهای 

  

هیچ حوضه‌ آبخیزی، آب مازاد ندارد/ "وعده انتقال آب" خطای استراتژیک استرئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز "وعده انتقال آب" را خطای استراتژیک دانست و گفت: این که وعده داده شود ممکن است از حوضه‌ای به حوضه‌های دیگر آب وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.
ایلنا انتقال آب استان خوزستان اهواز 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

شکایت استقلال از داور دربیاستقلال از داور دربی شکایت کرد
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

برسد به دست هیئت چهل نفره مذاکراتصحبت های قدیمی از ظریف خطاب به کسانی که جز غر زدن و خنجر زدن به تیم مذاکرات دولت قبلی کاری نکردند: آقایون اگر دو صفحه جایی توافق نوشتند بنده در مقابل آنها تعظیم می کنم و دستشان را می بوسم.
مستقل‌آنلاین دولت 

  

مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم!سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ازدواج عکس 

  

پشت پرده حضور مشاور امنیت ملی امارات در ایرانایسنا/ به دعوت رسمی دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی فردا به تهران می‌آید.
نامه نیوز مشاور مشاور امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی 

  

پرداخت وام 50 میلیونی به زوج های نابارورمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای تشویق زوجین نابارور یک وام به مبلغ 50 میلیون تومان برای 3 دوره درمان آنها در نظر گرفته شده است.
۵۵ آنلاین وام وزارت بهداشت بیمه 

  

وضع اضطراری برجام از زبان نماینده سابق مجلستابناک | حشمت الله فلاحت‌پیشه، کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این که در عمل برجام در آی سی یو است و در اضطرار به سر می برد، گفت: این که شرایطی ایجاد شود که تنفس اولیه شکل بگیرد این وظیفه دیپلمات های هر دو طرف است که تنفس مصنوعی به برجام را شکل دهند .
مثلث دیپلماسی سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  اخبار داغ
  

آخرین وضعیت بورسشاخص کل بورس تهران، امروز در ابتدای معاملات، یک هزار و 816 واحد رشد کرد.
فردا بورس تهران شاخص تهران 

  

قیمت دلار در بازار آزاد 14 آذر 1400امروز نرخ دلار در صرافی ملی ایران به مبلغ 27 هزار و 882 تومان رسید
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماههر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی امروز (یکشنبه 14 آذر‌ماه) به قیمت 13 میلیون و 30 هزار تومان به فروش رسید.
برنا قیمت ماه بهار 

  

قابلیت افتتاح حساب آنلاین بانک گردشگری در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازیبانک گردشگری در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی (اینوکس 2021 ) به صورت آنلاین حساب بانکی افتتاح می‌کند.
ایلنا سپرده بانکی بانک گردشگری 

  

قیمت خودرو تارا اتومات اعلام شددعوتنامه تسویه حساب برای مشتریان خودرو تارا اتوماتیک را با موعد تحویل آبان 1400 صادر شد.
خودروتک قیمت خودرو 

  

انتشار آمار تامین مالی از فرابورس در سال جاری + جدولاز ابتدای سال جاری تا کنون به روش‌های گوناگون عرضه اولیه انتشار اسناد خزانه و پذیره‌نویسی و نیز افزایش سرمایه شرکت‌ها در مجموع 117 هزار میلیارد تومان تأمین مالی برای شرکت‌ها و دولت در فرابورس ایران انجام شد.
گسترش جدول دولت بخش خصوصی 

  

کرونا جان چند معلم را گرفت؟ / شرایط استخدام فرهنگیانمدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: بالاترین میزان پذیرش در طول 20 سال گذشته را در سال های اخیر داشته‌ایم، یعنی بیشترین پذیرش معلم در سال‌های 98.99 و 1400 بوده است.
گسترش ایران تهران استانداری تهران 

  

قیمت دلار، یورو و درهم امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار ارز امروز رشد کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار متشکل امروز کاهش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت سکه در تعقیب دلار/ ریسک بزرگ در بازار سکه!نوسان های بالا در بازار ریسک را تا حدودی بالا برده است. قیمت سکه گرچه در معاملات پشت خطی رو به بالا نوسان داشت اما معامله گران اعتقاد دارد بازار حرکت قیمت دلار را تعقیب می کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

واکنش نماینده مجلس به قیمت دلار و سکهنماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت دلار و سکه روی محصولات خوراکی و معیشت مردم تأثیر گذاشته و مجلس باید راهکاری برای مقابله با گرانی‌ها بیندیشد.
فردا مجلس شورای اسلامی قیمت دلار 

  

دو سناریو از آینده قیمت دلار /نگاه معامله گران به قیمت درهماقتصادنیوز: از نگاه تحلیلگران فنی درصورتی که دلار بالای خط 30 هزارتومانی باقی بماند، احتمال افزایش قیمت بیشتر نیز در بازار ارز وجود دارد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد طرح «مدیریت هوشمند بیماری در بستر سامانه امید»کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا دارو موفقیت درمان