ایلنا   |  اقتصادی  |  

مرتا: بزرگترین مرجع و رسانه کتابخوانی در ایران

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که چند سال اخیر در ایران ایجاد شده، کتابخوانی و ایجاد فرهنگ مطالعه کتاب است. بسیاری از بزرگان بر این باورند که کشورهای توسعه یافته، به دلیل مطالعه روزمره کتاب پیشرفت کرده‌اند. به همین دلیل، افزایش سرانه مطالعه مردم ایران می‌تواند به رشد کشور در تمامی زمینه‌ها کمک کند.

مرتا: بزرگترین مرجع و رسانه کتابخوانی در ایران

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که چند سال اخیر در ایران ایجاد شده، کتابخوانی و ایجاد فرهنگ مطالعه کتاب است. بسیاری از بزرگان بر این باورند که کشورهای توسعه یافته، به دلیل مطالعه روزمره کتاب پیشرفت کرده‌اند. به همین دلیل، افزایش سرانه مطالعه مردم ایران می‌تواند به رشد کشور در تمامی زمینه‌ها کمک کند.

جالب است بدانید که میانگین مطالعه در ایران (بدون زمان خواندن قرآن، مفاتیح و روزنامه) کمتر از 2 دقیقه در روز است. به همین دلیل، موسسه‌هایی در تلاش هستند که مردم را به کتابخوانی علاقه‌مند کنند و سرانه مطالعه را افزایش دهند. در این مقاله قصد داریم مرتا (مرکز رشد و تعالی آیندگان ایرانیان) را که در زمینه کتاب و کتابخوانی فعالیت می‌کند را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

زمینه‌های فعالیت مرتا

مرتا در زمینه‌های مختلفی مثل تندخوانی، کتابخوانی، معرفی کتاب، توسعه فردی، موفقیت و ... فعالیت می‌کند. در ادامه به صورت تخصصی در مورد زمینه‌های فعالیت این کسب و کار اینترنتی صحبت می‌کنیم.

کتاب و کتابخوانی

اصلی‌ترین زمینه فعالیت مرتا، کتاب و کتابخوانی است. یعنی تمامی فعالیت‌شان مرتبط با کتاب است. مرتا تمامی تلاش خود را می‌کند که میانگین سرانه مطالعه ایران را افزایش دهد. خوشبختانه تا به حال توانسته بسیاری از افراد را تبدیل به کتابخوان حرفه‌ای کند. طوری که آنها از مطالعه کتاب لذت ببرند.

اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که "آیا مطالعه کتاب، لذت دارد؟" احتمالا هم با خود فکر می‌کنید که "کتاب فقط باعث خواب‌آلودگی می‌شود!". اما این اصلا درست نیست! دلیل آن هم ندانستن راه درست برای مطالعه کتاب است. با پیروی از روش‌های صحیح مطالعه می‌توان از کتاب خواندن لذت برد. سید محمد حسینی، به عنوان بنیان گذار مرتا، در سری پادکست‌ها و برنامه رادیویی ماه رمضان، موضوعاتی را با عنوان "لذت مطالعه" مطرح کرده که مطالعه آن برای شما، خالی از لطف نیست.

تندخوانی

شاید با تندخوانی آشنا نباشید یا حداقل اطلاعات کافی در مورد آن نداشته باشید. اگر سوال شما این است که "تندخوانی چیست؟"، طبق مقاله مرتا، تندخوانی یعنی:

آنچه در جامعه به عنوان تندخوانی تدریس و ترویج می‌شود نگاه مکانیکی به خواندن است. اما راز پنهان تندخوانی، صرفه‌جویی و بهینه‌سازی زمان در خواندن است. سرعت مطالعه خوب است و پیشرفت هم می‌کنید. اما اصل بر بیشتر کتاب خواندن است. سرانه مطالعه با بالارفتن سرعت مطالعه افزایش نمی‌یابد بلکه با بیشتر کتاب خواندن ما رشد می‌کند.

مرتا یکی از بزرگترین برگزار کنندگان دوره تندخوانی در ایران است. دوره‌ها و کارگاه‌های آن‌ها یکی از بهترین کارگاه‌های کتابخوانی و تندخوانی در ایران است. دوره‌های تندخوانی مرتا با عنوان دوره قدرت مطالعه در تمام استان‌ها ( تهران، کرج، اصفهان، اهواز، قم، مشهد و... ) برگزار می‌شود. البته مرتا مدعی است که دوره قدرت مطالعه فقط محدود به آموزش تندخوانی نمی‌شود! در مصاحبه‌ای با سید محمد حسینی، بنیان گذار مرتا، متوجه شدیم که دوره قدرت مطالعه فراتر از آموزش تندخوانی است و تندخوانی فقط بخشی از آن را شامل می‌شود. دوره قدرت مطالعه، شامل 4 بخش می‌شود که آموزش تندخوانی فقط 1 سطح از آن است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله "سطوح مطالعه" از مرتا را مطالعه کنید. در این مقاله، مرتا روش های مطالعه را به صورت کاملا رایگان آموزش داده.

در تصویر زیر، کتاب قدرت مطالعه که سید محمد حسینی نویسنده آن است را مشاهده می‌کنید:

معرفی کتاب

در بخش معرفی کتاب (کتابگردی) شما می‌توانید خلاصه و معرفی انواع کتاب‌ها را مطالعه کنید. مرتا در این باره نوشته است:

کتابگردی موثرتر از معرفی کتاب است. چون معرفی کتاب نوعی تجویز سلیقه‌ای است و سلیقه انسان‌ها با هم متفاوت است. در این مقالات، مجموعه‌ای از کتاب‌های خوب را می‌بینید که از میان آن‌ها هر کتابی را که پسندیدید و فکر می‌کردید که برای شما مفید است می‌توانید خریداری یا شما نیز به دیگران معرفی کنید.

در این بخش شما می‌توانید خلاصه انواع کتاب‌ها را مطالعه کنید. مانند:

کتاب تئوری انتخاب کتاب مهره حیاتی و ... مرتابلاگ

مرتابلاگ، بخشی از وبسایت مرتا است که تا کنون بیش از 190 مقاله در آن منتشر شده است! یعنی شما می‌توانید به راحتی به مقالات بسیاری در مورد کتاب و کتابخوانی دسترسی داشته باشید. این مقالات در قالب 8 دسته بندی، تقسیم شده اند. دسته‌بندی‌های مقالات مرتابلاگ شامل موارد زیر می‌شود:

کتابخوانی کتابگردی (معرفی کتاب) مهارت های تقویت ذهن و حافظه مهارت های تمرکز مهارت های تندخوانی مهارت های شغلی (رشد فردی) مهارت های مطالعه و یادگیری موفقیت

ما مرتابلاگ را با مقاله "+100 جمله زیبا در مورد کتاب و کتابخوانی از بزرگان و کتابخوانان" می‌شناسیم. اما جالب است بدانید مرتابلاگ فقط در این مقاله خلاصه نمی‌شود. بسیاری از مقالات مرتا همینقدر عالی نوشته شده‌اند اما دیده نشده‌اند! پس پیشنهاد می‌کنیم تمامی مقالات این وبسایت را نیز مطالعه کنید.

نتیجه گیری: چرا مرتا بهترین و بزرگترین رسانه کتابخوانی و تندخوانی کشور است؟

همانطور که گفته شد، مرتا تخصصی‌ترین وبسایت کتاب و کتابخوانی در ایران است. این وبسایت به 2 بخش مرتابلاگ و مرتامارکت تقسیم شده است. مرتابلاگ همانطور که گفته شد، مجموعه‌ای از مقالات رایگان است که به شما کتابخوانی، تقویت حافظه، تقویت ذهن، تندخوانی و ... را آموزش می‌دهد. در کنار آن، مرتامارکت مجموعه‌ای دوره‌ها و محصولات رایگان و غیر رایگان مرتا است که به صورت تخصصی موارد مربوط به کتاب و کتابخوانی را آموزش می‌دهد. برای مراجعه به وبسایت مرتا به نشانی mertaa.ir مراجعه کنید.

اهواز روزنامه آموزش   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

جزییات نحوه عرضه خودرو در بورس +فیلمطرح ساماندهی صنعت خودرو، حواشی زیادی را در ماه‌های اخیر به دنبال داشته است. اما در نهایت این طرح در جلسات اخیر کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید و کلیات طرح مذکور تشریح شد.
رویداد۲۴ خودرو صنعت ماه 

  

نحوه دریافت بسته معیشتی 100 هزار تومانی کرونابسته معیشتی 100 هزار تومانی نیازی به ثبت نام ندارد، مشمولان توسط وزارت رفاه شناسایی می‌شوند و بنابر اعلام وزارت رفاه، این بسته در نیمه دوم آذر ماه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.
اقتصادنیوز سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی وام 

  

چین: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستندچین اخیرا دو کشور هند و پاکستان را به دلیل همه گیر شدن بیماری کووید-19 سرزنش کرده است و با این کار، خود را از این اتهام که گزارش‌ها نشان داده بودند شهر ووهان چین مرکز شیوع بیماری کووید-19 بوده، تبرئه کرده است.
گسترش چین هند روسیه 

  

روند نزولی قیمت دلار فردا هم ادامه می یابد؟قیمت دلار در بازار آزاد امروز 25500 تومان و دلار صرافی ملی 25000 تومان بوده است. این دو نرخ در روز گذشته به ترتیب 25000 و 24450 تومان بود. پس از رشد به ترتیب دو و 2٫2 درصدی قیمت دلار آزاد و صرافی ملی در امروز، برای فردا چه روندی پیش‌بینی می‌شود؟
گسترش قیمت دلار دولت 

  

کرونا یک مساله اجتماعی است/ برای مبارزه با کرونا باید از طریق افکار عمومی و اجتماعی پیش برویموزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا گفت: از همه رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، خبرگزاری ها، سایر رسانه های مکتوب و رسانه های فعال در عرصه فضای مجازی تشکر ویژه داریم.
برنا فضای مجازی صدا و سیما رسانه 

  

قیمت دلار در بازار آزاد امروز 25500 تومان و دلار صرافی ملی 25000 تومان بوده است. این دو نرخ در روز گذشته به ترتیب 25000 و 24450 تومان بود. پس از رشد به ترتیب دو و 2٫2 درصدی قیمت دلار آزاد و صرافی ملی در امروز، برای فردا چه روندی پیش‌بینی می‌شود؟
صراط قیمت دلار دولت 

  

جدیدترین خبرها از نحوه عرضه خودرو در بورسطرح ساماندهی صنعت خودرو، حواشی زیادی را در ماه‌های اخیر به دنبال داشته است. اما در نهایت این طرح در جلسات اخیر کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید و کلیات طرح مذکور تشریح شد.
اقتصادنیوز خودرو صنعت ماه 

  

شاخص بورس یازده آذر به کدام سمت می‌رود؟شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد 38هزار و 656واحدی، در ارتفاع یک ‌میلیون و 465هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص تامین اجتماعی پتروشیمی 

  

پیش‌بینی بورس در فردا سه شنبه 11 آذر 99 / پیش به سوی 1.5 میلیون واحدبا شروع معاملات بازار سهام در این هفته ارزش و حجم معاملات بالا رفته و شاخص کل محدوده مقاومتی یک میلیون و 400 هزار واحد را هم پس گرفت. حالا پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که بورس در این هفته کانال یک میلیون و 500 هزار واحد را هم رد می‌کند.
خودروتک سهام شاخص تجارت 

  

پس از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امید به شکل‌گیری توافق میان ایران و آمریکا بیشتر شد. این امیدواری تاثیرات کاهش بر بازار ارز و طلا گذاشته است. اما بازگشت بایدن به برجام چه تاثیری بر بورس ایران دارد؟
صراط ایران و آمریکا ایران نرخ سود بانکی 

  

مجلس در بودجه‌ریزی مقابله با کرونا را مدنظر قرار دهدفرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران در پیامی به مجلس نوشت: آینده‌نگری در بودجه
خبرفوری مجلس شورای اسلامی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مجلس شورای ملی 

  

تاثیر داروهای ایدز بر کووید | تولید واکسن کرونا نورامیدی برای مبارزه با ایدزسلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: اگر این تکنیکی که شرکت فایزر برای تولید واکسن کرونا دارد، جواب دهد، ممکن است نور امیدی باشد برای جلوگیری از ابتلای انسان به باقی ویروس های RNAدار؛ یعنی بتوان با استفاده از این روش برای این بیماری ها مثل ایدز هم واکسن تولید کرد...
سلامت‌نیوز ایدز تولید سلامت 

  

کدام دسته از بیماران کرونایی به‌هیچ‌وجه نباید حمام بروند؟دکتر علیرضا جانبخش متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این‌که بیماران کرونایی به چند دسته تقسیم می‌شوند، گفت: متناسب با وضعیت هر دسته شرایط حمام رفتن بیماران متفاوت است، اما در مجموع حمام رفتن برای این بیماران توصیه نمی‌شود و برای بیماران با حال نامساعد و متوسط ممنوع است.
برنا