افزایش سقف پذیرش پناهجویان توسط بایدن

پس از شدت گرفتن انتقادها از جو بایدن به علت پیروی از دونالد ترامپ در تعیین سقف سالانه پذیرش پناهجویان، رئیس‌جمهوری آمریکا این میزان را برای سال جاری میلادی 62 هزار و 500 نفر تعیین کرده و گفته سال آینده هم آن را به 125 هزار نفر افزایش خواهد داد. دونالد ترامپ این سقف را در سال 2020، پانزده هزار نفر در سال تعیین کرده بود.

افزایش سقف پذیرش پناهجویان توسط بایدن

بی بی سی: پس از شدت گرفتن انتقادها از جو بایدن به علت پیروی از دونالد ترامپ در تعیین سقف سالانه پذیرش پناهجویان، رئیس‌جمهوری آمریکا این میزان را برای سال جاری میلادی 62 هزار و 500 نفر تعیین کرده و گفته سال آینده هم آن را به 125 هزار نفر افزایش خواهد داد. دونالد ترامپ این سقف را در سال 2020، پانزده هزار نفر در سال تعیین کرده بود.

او گفته سقف 15 هزار نفر - که دونالد ترامپ تعیین کرده بود - بیانگر "ارزش‌های انسانی آمریکایی" نیست.

با این حال، ماه گذشته رسانه‌های آمریکا گزارش کردند که آقای بایدن نگران افزایش میزان مهاجرت در مرزهای مکزیک است.

بایدن چه گفته؟

آقای بایدن روز دوشنبه، سوم مه، گفت سقف تعیین شده از سوی دونالد ترامپ را -که به طرز کم سابقه‌ای پایین توصیف شده بود- لغو کرده و برای سال 2021 اجازه خواهد داد که 62500 نفر از کسانی که درخواست پناهندگی داده‌اند وارد آمریکا شوند.

این تصمیم می‌تواند برای هزاران پناهجویی که در آفریقا، خاورمیانه و آمریکای مرکزی برای آمدن به آمریکا درخواست پناهندگی کرده‌اند، خبری خوش تلقی شود هرچند آن طور که گزارش شده شامل مهاجران در مرز مکزیک نخواهد شد.

آقای بایدن همچنین گفته دولت او در حال بررسی بالا بردن این میزان به 125 هزار نفر در سال 2022 است.

با این حال، رئیس‌جمهوری آمر یکا اذعان کرده که احتمالا در سال جاری این رقم به سقف 62 هزار و 500 نفر نخواهد رسید چرا که دولت در حال ترمیم ساختار نهادهای ذیربط و به گفته او "بازیابی آسیب‌هایی" است که "دولت قبلی" به وزارت امنیت داخلی و سازمان مهاجرت و شهروندی این کشور وارد کرده است.

دولت جدید آمریکا مکررا دولت قبلی -به رهبری دونالد ترامپ را- متهم می‌کند که به ساختارها و نهادهای حکومتی مرتبط با مرزبانی و مهاجرت آسیب وارد کرده و جن ساکی، سخنگوی کاخ‌سفید گفته آنچه دولت ترامپ از سیستم مهاجرتی به ارث گذاشته عملا "متلاشی شده" و "ناکارآمد" است.

دونالد ترامپ در چهار سال حضور در کاخ‌سفید به تدریج سقف پذیرش سالانه پناهجویان را کاهش داده بود و از 110 هزار نفری که باراک اوباما تعیین کرده بود به 15 هزار نفر در سال 2020 تقلیل داده بود.

در واکنش به همین تصمیم دولت قبلی، جو بایدن در بیانیه‌ای که کاخ‌سفید روز دوشنبه منتشر کرد گفته رقم 15 هزار پناهجو در سال "بیانگر ارزش‌ها و منزلت آمریکایی نبود؛ ملتی که از پناهجویان استقبال و حمایت می‌کند".

با این تصمیم آقای بایدن، اکنون محدودیت‌ها برای پناهجویان سوری، یمنی و سومالیایی برداشته می‌شود و سقف پذیرش متقاضیان پناهندگی از آفریقا، خاورمیانه و آمریکای لاتین هم افزایش خواهد یافت.

با این حال، افزایش این سقف شامل حال مهاجرانی که در مرز مکزیک قصد ورود به آمریکا را دارند نخواهد شد چرا که سیستم درخواست پناهندگی در آمریکا با سیستم پذیرش پناهجویان و مهاجران در مرز متفاوت است.

این تصمیم جدید شامل کسانی خواهد شد که خارج از خاک آمریکا و از طریق نهادهایی چون کمیساریایی عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و یا دفاتر دیپلماتیک آمریکا درخواست پناهندگی خود را تسلیم کرده‌اند.

کسانی که هر روز در مرزهای زمینی آمریکا - اکثرا مرز مکزیک - به طور روزانه قصد ورود به خاک آمریکا و پناهنده شدن به این کشور را دارند با مقررات دیگری ارزیابی و پذیرش می‌شوند.

در حقیقت، آنچه محل اصلی اختلاف و نزاع سیاسی میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر سیاست‌های مهاجرتی است، بیشتر متوجه مرز مکزیک است که گاه در یک ماه حدود 100 هزار پناهجو از آنجا وارد خاک این کشور می‌شوند.

افزایش کم سابقه تعداد پناهجویان در مرزهای مکزیک با آمریکا از ماه ژانویه تاکنون، یکی از مواردی بوده که علاوه بر جمهوری‌خواهان بخش قابل توجهی از دموکرات‌ها را هم ناراضی کرده است.

هفته گذشته، مارک کلی، سناتور دموکرات آریزونا - که با مکزیک هم مرز است - از وضعیت مرزها ابراز نارضایتی کرد و گفت که دولت جو بایدن در مهار این "بحران" ناتوان بوده است.

کاخ‌سفید از به کار بردن اصطلاح "بحران" برای وضعیت مرز مکزیک پرهیز می‌کند و می‌گوید بخشی از این ازدیاد به گرم شدن هوا مربوط است و فصلی است و بخش دیگر هم به وقایعی که در کشورهای مرکزی آمریکای لاتین، همچون جنگ‌های کارتل‌های مواد و دولت محلی و بلایای طبیعی چون توفندهای سهمگین دریایی روی داده، مرتبط بوده است.

با این حال، یک نظرسنجی توسط موسسه پژوهشی پیو که نتایج آن امروز - دوشنبه سوم مه- منتشر شد نشان داد که اکثریت آمریکایی‌های بزرگسال منتقد عملکرد دولت جدید در مواجهه با مرز مکزیک هستند.

در این نظرسنجی، حدود دو سوم آمریکایی‌ها عملکرد دولت آقای بایدن در مرز مکزیک را بد ارزیابی کرده‌اند. از میان این افراد 56 درصد دموکرات - هم حزبی جو بایدن- بوده‌اند.

 

منبع: عصر ایران

سازمان ملل متحد سازمان ملل دونالد ترامپ   اخبار برگزیده
  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  

اعلام نامزدی برخی اهانت به ملت استفردی که می خواهد برنامه ها را اجرا کند باید توانمندی های اولیه را داشته باشد و زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود سابقه دارد که قابل ارزیابی است. این روزها افرادی اعلام نامزدی کردند بعضی از آنها اعلام نامزدی شان، اهانت به ملت است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما مصاحبه استقلال 

  

واکنش وزارت خارجه به خبرسازی‌ها از مذاکرات وینسخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبرسازی یک رسانه ایرانی درباره اصرار آمریکا به ادامه تحریم های فلج کننده علیه ایران گفت: اگر چنین بود قطعا گفت و گوها تاکنون متوقف شده بود.
فردا وزارت خارجه سخنگوی وزارت امور خارجه وین 

  

زیان افزایش قیمت 9 درصدی خودرو برای «دو سر» بازارشورای رقابت در شرایطی افزایش قیمت حدود 9 درصدی را برای محصولات ایران خودرو و سایپا تصویب و اعلام کرد که این میزان گرهی از کار هر دو سر عرضه و تقاضا باز نخواهد کرد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

ما که به حوزه انتخابیه رفتیم، بودجه 1400 را دستکاری کردندایران نوشت: یک نماینده مجلس گفت: تخلفاتی در جداول بودجه صورت گرفته که قابل قیاس با هیچ دوره‌ای نیست.
اقتصادنیوز حوزه بودجه ایران 

  

خبرهای رسیده از گفت‌وگوهای اخیر وین | لغو 95 درصد تحریم‌هامقام‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای 1+4 با مشارکت غیر مستقیم امریکا از چند هفته گذشته تلاش همه جانبه‌ای را برای نجات توافق هسته‌ای آغاز کرده‌اند.
۵۵ آنلاین وین ایران دونالد ترامپ 

  

کارنامه دیپلماسی ظریف انفعالی یا کارشناسی؟!از آنجایی‌که وزارت امور خارجه در دوران وزارت ظریف به «وزارت امور برجام» تقلیل پیدا کرده است، تنها کارنامه ظریف در قریب به 8 سال اخیر، پرونده مذاکرات هسته‌ای و برجام است.
مثلث دیپلماسی محمدجواد ظریف انتخابات ریاست جمهوری 

  

توافق بزرگ نزدیک استخبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرده است که دستیابی به توافق فوری با ایران در حقیقت بسیار نزدیک است.
مستقل‌آنلاین سیاست خارجی ایران هسته ای 

  

دوران امپراتوری ایالات متحده به سر آمده است/ آمریکا نتیجه جنگ‌های صلیبی کنترل نشده در هزاره پیش استیک نویسنده آمریکایی درباره یکی از آثار خود توضیح داد: تصمیم داشتم تا آنجا که ممکن است از آمریکای ترامپ دور شوم. بنابراین یک مدینه فاضله زنانه را در قرن دوازدهم روایت کردم.
ایلنا مصاحبه داستان کوتاه جنگ 

  

واکسن‌خواری در شهرداری!یک بار دیگر اسم شهرداری سر زبان‌ها افتاد. این بار نه به خاطر افتتاح نمایشی پروژه‌های نیمه‌تمام یا نبود کارنامه موفق عملکردی بلکه دست‌اندازی برخی کارکنان و مدیران شهرداری تهران به سبد تزریق واکسن پاکبان‌ها خبرساز شد تا شعارهایی همچون عدالت‌محوری، شهر انسان‌محور و شفافیت بیش از پیش به حاشیه رفته و برگ جدیدی از رویکردهای منفی مدیریت شهری در دوره پنجم ورق بخورد.
مثلث خودرو شهرداری تهران بهاره رهنما 

  

همکاری آمریکا و روسیه در خصوص ایران ضروری استسخنگوی کاخ سفید گفت که همکاری روسیه و آمریکا به‌رغم برخی اختلاف‌ها در شماری از حوزه‌ها از جمله ایران ضروری است.
ایلنا روسیه حوزه ایران 

  

روند کاهشی قیمت خودرو مدل 1400 / 3 سیگنال کاهشی به طرف تقاضای خودروبازار خودرو اکنون در شرایط پیچیده ای قرار گرفته است. شرایطی که موجب رکود معاملات و ابهام در قیمت خودرو شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

فرمانده ستاد کرونا در تهران: مراجعه سرپایی در پایتخت کاهش یافتفرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: گروه‌های سنی در اولویت واکسیناسیون، واکسن را دریافت خواهند کرد و سهمیه افراد بالای 80 سال حفظ می‌شود. زالی درباره میزان شیوع بیماری در استان تهران اظهار کرد: شهر تهران، شمیرانات و ورامین قرمز و بقیه نارنجی است. میزان مراجعه سرپایی در تهران کاهش پیدا کرده است و در روز‌های آینده تعداد موارد بستری کم خواهد شد.
۵۵ آنلاین تهران پایتخت واکسیناسیون 

  

مسکن از بورس خارج می ‌شود؟عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بازار مسکن از بازار سرمایه و سفته بازی خارج می‌شود.
گسترش مسکن قیمت مسکن دولت دوازدهم 

  

پشت پرده انواع و اقسام واکسن‌های کشف شده کرونا در دنیااز زمان اپیدمی کرونا در جهان دانشمندان و سیستم بهداشت کشورها شروع به کشف واکسن کرونا کردند و پس از چندماه به دلیل شرایط اضطراری موجود در جهان و مرگ و میرهای فراوان اولین واکسن‌های ساخته شده به تولید انبووده رسیدند و برنامه‌ ایمنی‌سازی کرونا در بسیاری از کشورها آغاز شد...
برنا تولید مرگ 

  

روزه‌داری در شرایط کرونایی خطرناک است؟یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: بیماران دیابتی با خوردن غذاهای فیبردار، آب فراوان، میوه، سبزیجات و ....
خبرفوری درمان سبزیجات سلامت 

  

تلاش های موفقیت آمیز ایران برای تولید واکسن کرونا با مشارکت کوبا و روسیهمحمد رضا شانه ساز، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، مهمان امشب برنامه «من طهران» شبکه العالم است و در خصوص آخرین وضعیت تجهیزات و امکانات کشور برای مقابله با کرونا و تولید واکسن گفت و گو خواهد کرد.
برنا موفقیت ایران تولید 

  

واکنش سازمان غذا و دارو به گزارش انصاف نیوز از بازار سیاه واکسن کروناصداوسیما گزارش داد که رئیس سازمان غذا و دارو گفته است در باره‌ی واکسن در بازار غیرقانونی هیچ گزارش رسمی نشنیده‌ایم و حتی مسئول فایزر هم اعلام کرده است که عرضه واکسن فایزر در بازار غیرقانونی وجود ندارد...
انصاف‌نیوز سازمان بهداشت جهانی فرودگاه دارو 

  

فشار وین به استانبول؛بورس رشد کرد، قیمت خودرو در انتظاراقتصادنیوز: بازار ارز به کانال 20 هزار تومان آمد، شاخص بورس بالاخره پس از مدت ها رشد کرد و انتظارات قیمتی در بازار خودرو نیز کاهشی به نظر میرسد.
اقتصادنیوز وین قیمت خودرو 

  

طناب بازار ساز برای پایین کشیدن قیمت دلارقیمت دلار بازار متشکل در روز چهارشنبه به کانال 20 هزار تومان وارد شد و دلار بازار آزاد را نیز با خود همراه کرد، تا دلار بازار آزاد در ساعات انتهایی معاملات قیمت‌هایی نزدیک به 20 هزار و 800 تومان را به ثبت برساند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

واکسیناسیون کرونای شما بر اساس شغل و سنتانواکسیناسیون کرونا در ایران آغاز شده و قرار است تا پایان سال 1400 همه مردم ایران در 4 فاز اصلی واکسینه شوند.
برنا واکسیناسیون ایران 

  

ادعای عرضه «ماست ضدکرونا» رئیس شرکت لبنی کره‌جنوبی را ناگزیر به عذرخواهی و کناره‌گیری کردرئیس یکی از بزرگترین شرکت‌های لبنی کره‌جنوبی با متهم شدن به انتشار عمدی اطلاعات غلط درباره این که ماست این شرکت در مبارزه با کرونا موثر است، کناره‌گیری کرد.
۵۵ آنلاین کره جنوبی 

  

انتقال کرونا از طریق چشم چگونه است؟یک متخصص چشم گفت: ویروس کرونا می تواند با ورود به سطح چشم و از طریق مجرای اشکی خود را به بینی و حلق و از آنجا به گیرنده‌های قابل انتقال ویروس رسانده و از این طریق فرد را آلوده کند.
برنا ویروس 

  

گفت و گوى پوتین و اردوغان درباره واکسن کروناپوتین و اردوغان درباره واکسن کرونا گفت و گو کردند.
برنا