مزایای حذف 4 صفر از پول ملی؛ از کاهش هزینه چاپ اسکناس تا تقویت پول ملی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به مبانی و ضرورت حذف چهار صفر از پول ملی، گفت: در حال حاضر حدود 8 میلیارد قطعه اسکناس درجامعه در گردش است و هر ساله 900 میلیون برگ اسکناس فرسوده از چرخه اقتصادی کشور امحاء می‌شود. ارزش اسکناس ریال در برابر سایر ارزهای خارجی در سال ‌های اخیر کاهش چشم گیری داشت…

مزایای حذف 4 صفر از پول ملی؛ از کاهش هزینه چاپ اسکناس تا تقویت پول ملی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت  با اشاره به مبانی و ضرورت حذف چهار صفر از پول ملی، گفت: در حال حاضر حدود 8 میلیارد قطعه اسکناس درجامعه در گردش است و هر ساله 900 میلیون برگ اسکناس فرسوده از چرخه اقتصادی کشور امحاء می‌شود.

ارزش اسکناس ریال در برابر سایر ارزهای خارجی در سال ‌های اخیر کاهش چشم گیری داشت به گونه ای که در سال 1350 ارزش بالاترین قطع اسکناس 10 هزار ریالی معادل 133 دلار بود در حالیکه اکنون ایران چک 500 هزار ریالی، ارزش کمتر از 5 دلار دارد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحمیل هزینه‌های هنگفت چاپ، توزیع، جمع آوری و امحاء اسکناس­‌های فرسوده به بیت المال سالانه رقم بالایی است، افزود: ارزش اسکناس ریال در برابر سایر ارزهای خارجی در سال ‌های اخیر کاهش چشم گیری داشت به گونه ای که در سال 1350 ارزش بالاترین قطع اسکناس 10 هزار ریالی حدود معادل 133 دلار بود در حالیکه اکنون ایران چک 500 هزار ریالی، ارزش کمتر از 5 دلار دارد.

وی اظهار کرد: عدم کارایی مسکوکات فعلی در مبادلات روزمره و خروج عملی آن­ها از نظام های پرداخت، نامطلوب بودن میزان سرانه اسکناس در کشور در قیاس با استانداردهای جهانی- ایران 106 برگ و میانگین کشورهای توسعه یافته 16 برگ-، عدم کارایی مسکوکات در مبادلات روزمره و ذوب مسکوکات رایج توسط اشخاص سودجو با توجه به ارزش بالای فلزات بکار رفته در آن­ها و هزینه های ضرب از ارزش اسمی هر قطعه سکه -هزینه 820 تومانی برای ضرب سکه 500 تومانی- از جمله دلایل ضرورت حذف 4 صفر از پول ملی است.

انتقاد از حجم زیاد اسکناس نگهداری شده توسط اشخاص

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر حجم اسکناس نگهداری شده توسط اشخاص به دلیل کاهش قدرت خرید بسیار است، اضافه کرد: افزایش استهلاک دستگاه­‌های خودپرداز و پول شمار شبکه بانکی کشور، بزرگ شدن ارقام در دفاتر حسابداری با توجه به افزایش تورم در دهه‌­های اخیر، بروز برخی مشکلات آماری و محاسباتی در تنظیم حساب های مالی در دفاتر حسابداری موجب می شود هرچه سریعتر زمینه حذف 4 صفر از پول ملی فراهم شود.

اصلاح نرخ برابری پول ملی و ارتقاء وجهه پول ملی در صحنه بین المللی، عدم ارتباط حذف چند صفر به موضوع افزایش یا کاهش شاخص تورم، تجارب موفق سایر کشورها و عدم مشاهده افزایش تورم در کشورهای پیشرو در موضوع رفرم پولی مزایای حذف 4 صفر از پول ملی است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به مزایای حذف 4 صفر از پول ملی، ادامه داد: اصلاح نرخ برابری پول ملی و ارتقاء وجهه پول ملی در صحنه بین المللی، عدم ارتباط حذف چند صفر به موضوع افزایش یا کاهش شاخص تورم، تجارب موفق سایر کشورها و عدم مشاهده افزایش تورم در کشورهای پیشرو در موضوع رفرم پولی مزایای حذف 4 صفر از پول ملی است.

سهولت در مبادلات و نگهداری ساده‌­تر حساب‌ها از دلایل ضرورت حذف 4 صفر از پول ملی

جعفرزاده تسهیل نقل و انتقال پول و کاستن از حجم و معاملات آن در مقیاس کلان و صرفه جویی در هزینه ها را یکی از دلایل ضرورت حذف 4 صفر از پول ملی برشمرد و افزود: تقویت پول ملی و افزایش ارزش اسمی، سهولت در مبادلات و نگهداری ساده‌­تر حساب‌ها، ارقام و ترازنامه ها و تنظیم و تحلیل حساب­‌های مالی، اشغال فضای کمتر آمار و اطلاعات مالی در دفاتر مالی، کاهش قابل ملاحظه حجم اسکناس در گردش و چک­‌های بانکی و افزایش بکارگیری مسکوکات در مبادلات روزمره، شکیل­‌تر شدن ظاهر اسکناس‌­ها و صرفه جویی چشمگیر در هزینه­‌های چاپ اسکناس نیز از جمله مزایای صفرزدایی از پول ملی است.

وی به تجربه‌های موفق اجرای رفرم پولی در سایر کشورها اشاره کرد و گفت: نگرانی ایجاد تورم ناشی از حذف صفر به طور وسیع در تمام کشورهایی که در سال های گذشته فرآیند ارزش گذاری مجدد پول را آزمودند، وجود داشت. به طور مثال در سال 2002، همزمان با شکل گیری ناحیه پولی واحد در اتحادیه اروپا و تبدیل پول کشورهای عضو به یورو چنین نگرانی هایی افزایش یافت؛ اما، تأثیر تبدیل پول ملی به یورو بر تورم در 6 ماه نخست از 2 درصد در این منطقه بالاتر نرفت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به طور کلی از قرن 19 میلادی تاکنون جهان شاهد تغییر واحد پول بسیاری از کشورها بوده است، ادامه داد: حذف صفر از پول ملی نخستین بار در کشور آلمان و پس از جنگ جهانی اول، تحت تأثیر تورم ناشی از جنگ رخ داد. در طول 50 سال اخیر 19 کشور مبادرت به صفر زدایی از پول ملی خود کردند.

ترکیه یکی از کشورهای موفق در صفرزدایی

جعفرزاده گفت: کشور ترکیه تجربه موفقی در صفرزدایی داشت؛ به گونه‌ای که در سال 2005، شش صفر از پول ملی این کشور حذف شده و واحد پولی جدید آن با نام «لیر جدید» به جریان افتاد، این روش در بسیاری از کشورهایی که اقدام مشابهی انجام داده‌اند قبلا به کار گرفته شده بود و علت آن کاهش احتمال جعل پول و جلب توجه مردم به اسکناس های جدید بود.

وی به ارتباط اجرای طرح رفرم پولی با تورم اشاره کرد و یادآور شد: در خصوص ارتباط اجرای این طرح با تورم نیز ذکر این نکته ضرورت دارد که تورم علت اجرای طرح‌­های اصلاح پول ملی است و نه معلول آن. اساسا این فرضیه که کشورها از طریق حذف چند صفر از واحد پولشان به دنبال کنترل تورم و انتظارات تورمی هستند؛ با مبانی نظری مطابقت ندارد.

حذف چند صفر منجر به کاهش نرخ تورم نمی‌شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ادامه داد: براساس مبانی اقتصادی، حذف چند صفر منجر به کاهش نرخ تورم نمی‌شود چراکه زمینه افزایش یا کاهش نرخ تورم را باید در رابطه با تحولات سیاست پولی و متغیرهایی نظیر رشد نقدینگی و نرخ ارز جستجو کرد. /

پایان پیام

حذف صفر از پول ملی پول سیاست پولی   اخبار برگزیده
  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از نامزدهای اصولگرا خواست، تعهد دهند تا اگر در لیست 30 نفره نبودند، از تهران نامزد نشوند.
نامه نیوز انتخابات مجلس بیژن نوباوه جبهه پایداری 

  

رشد قیمت پراید در بازار راکد خودرو!قیمت پراید دیروز در اولین روز بهمن ماه با افزایشی محسوس بار دیگر به پیشروی خود ادامه داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

با ادامه فشارهای آمریکا، اروپا انتخاب دیگری نداشت/ اروپایی‌ها از اول می‌دانستند آمریکا مانع عملی شدن اینستکس می‌شود/ دبیرکل سازمان ملل باید به عدم صدور ویزای ظریف اعتراض می‌کرداستاد دانشگاه کلمبیا فعال شدن مکانیزم حل اختلاف را عاملی برای افزایش تنش ها دانست و گفت: ایران دیگر محدودیت‌های برجام را رعایت نمی‌کند از طرفی آمریکا به فشار خود ادامه می‌دهد در این شرایط اروپا دیگر انتخابی ندارد.
ایلنا ایران و آمریکا سازمان ملل روابط بین الملل 

  

پنتاگون دو هفته پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد اذعان کرد که به تعداد سربازان آمریکایی آسیب‌دیده از این حمله که برای مداوا از عراق خارج شده‌اند، «افزوده شده است».
نامه نیوز پنتاگون واشنگتن پست ایران 

  

خودرو سایپا رهام با چه قیمتی به بازار می آید؟خودرو رهام حاصل طراحی و تولید شرکت سایپا است که سال گذشته رونمایی شد و تست های میدانی آن نیز به انجام رسید. با این حال هنوز این خودرو به خیابان ها راه پیدا نکرده است. اگر اتفاق خاصی در صنعت خودرو کشور رخ ندهد، سایپا رهام در سال آینده یکی از نوبرانه های بازار خودرو ایران خواهد بود. اما سوال اساسی این است که این خودرو در چه بازه قیمتی عرضه خواهد شد؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

زیباکلام از تاریخ افول مجلس می‌گویدصادق زیبا کلام میگوید مجالس در یک پروسه‌ افول قرار دارند و این افول از مجلس چهارم آغاز شد. مجلس اول، دوم و ششم را مستقل میداند، اما هفت مجلس دیگر زائده حکومتی و بله قربان‌گو بودند. زیبا کلام میگوید این افول را می‌توان روی یک منحنی نشان داد تا مردم هم بدانند مجلس کارکرد خود را از دست داده است.
مستقل‌آنلاین صادق زیباکلام تاریخ معاصر مجلس دهم 

  

تازه‌ترین خبر از عین‌الاسد؛ هلاکت 134 تروریست آمریکاییکیهان: معاون‌ اشراف فرماندهی کل سپاه با تاکید بر اینکه به خوبی به ما ثابت شده است که کوتاه آمدن در مقابل دشمن سبب پیشروی آنان و ایستادگی سبب عقب‌نشینی دشمن می‌شود اظهار داشت: ایران کشور قدرتمندی است چنانچه طبق اطلاعات به دست آمده از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران، تا امروز حداقل 134 نفر کشته و 245 نفر زخمی شده‌اند و آمریکا با این همه ادعا نتوانست اقدام کند چرا که آمریکا...
مثلث خبرنگار سربازی اقدامات تروریستی 

  

بلاتکلیفی پیکر 5 شهید سانحه هواپیمای اوکراینی/ علت؛ مراجعه نکردن خانواده‌هافزورش گفت: خانواده 5 شهید حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی هنوز برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی مراجعه نکرده‌اند.
مملکت‌آنلاین خانواده سقوط هواپیما تشخیص هویت 

  

انتقاد روحانی از اداره ها: چرا هنوز از مردم کپی کارت ملی می خواهید؟چرا ادارات هنوز کپی کارت ملی می‌‌ خواهند؟ روحانی گفت: این کارت ملی هوشمند درست شده که دیگر کپی مدارک از مردم نخواهند و با یک شماره کارت ملی همه اطلاعات مورد نیاز، قابل دسترس باشد.
مستقل‌آنلاین کارت ملی کارت ملی هوشمند 

  

محاکمه ترامپ در سنا رسما آغاز شدمنابع از آغاز رسمی جلسه محاکمه رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور خبر دادند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سنا 

  اخبار داغ
  

مهاجم سابق رئال که هرگز فرصت حضور در جمع بزرگان این تیم را پیدا نکرد، بالاتر از اوبامیانگ در آستانه پیوستن به بارسلونا قرار دارد.
ورزش۳ بارسا بارسلونا 

  

بیش از هزار مجوز استخراج رمز ارز صادر شده‎است/ صنعت ماینینگ در ایران ظرفیت 8.5 میلیارد دلاری دارد​عضو کمیسیون بلاکچین سازمان نظام صنفی و رایانه‌ای با اشاره به ظرفیت 8.5 میلیارد دلاری صنعت ماینینگ در ایران گفت: وزارت صمت بالغ بر بیش از هزار مجوز استخراج رمز ارز در کشور را صادر کرده است.
برنا ارز صنعت ایران 

  

اعلام نتایج مبارزات هفته اول مرحله پایانی لیگ تکواندو بانوانرقابت‌های هفته اول مرحله پایانی لیگ جوانان و بزرگسالان بانوان با حضور 10 تیم صبح امروز 4 بهمن ماه در فدراسیون تکواندو برگزار شد.
ایلنا تکواندو جوانان وزن 

  

هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست/ عمارت گلستان فاقد ارزش تاریخی است و ثبت ملی هم نشده است/ ثبت ملی منافاتی با فروش اثر ندارد/ تاریخ را مکتوب نمی کنیم و می خواهیم خانه هایشان را ثبت کنیمسید هادی احمدی با اشاره به اینکه خانه موسوم به شهرداران واجد ارزش تاریخی نیست گفت: هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست چرا که آینه کاری های زیبایی در خیلی از خانه های تهران وجود دارد
برنا تهران زیبایی 

  

تسلا دومین خودروساز ارزشمند جهان شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شرکت تسلا با کنار زدن فولکس واگن به دومین خودروساز ارزشمند جهان تبدیل شد. این در حالی است که شرکت تویوتا همچنان در صدر این فهرست قرار دارد. دلیل این امر ارزش سهام این تولیدکننده خودروهای برقی است. روز چهارشنبه ارزش این شرکت در بازار برای نخستین بار مرز از 100 میلیارد دلار گذشت و به این ترتیب با کنار زدن فولکس واگن در رده دوم شرکت های…
مهر خودرو درآمد تویوتا 

  

مبارزه 9 نماینده ایران در روز نخست لیگ برتر پاریسامروز و در روز نخست لیگ برتر کاراته وان سال 2020 که به میزبانی پاریس فرانسه آغاز می شود، 9 نماینده ایران در دو بخش کاتا و کومیته به روی تاتامی می روند.
ایلنا ایران لیگ برتر پاریس 

  

تسلا دومین خودروساز ارزشمند جهان قرار گرفت به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شرکت تسلا با کنار زدن فولکس واگن به دومین خودروساز ارزشمند جهان تبدیل شد. این در حالی است که شرکت تویوتا همچنان در صدر این فهرست قرار دارد. دلیل این امر ارزش سهام این تولیدکننده خودروهای برقی است. روز چهارشنبه ارزش این شرکت در بازار برای نخستین بار مرز از 100 میلیارد دلار گذشت و به این ترتیب با کنار زدن فولکس واگن در رده دوم شرکت های…
مهر خودرو درآمد تویوتا 

  

بیت‌کوین کماکان باارزش‌ترین ارز دیجیتالی در جهان است.
نامه نیوز استاندارد بیت کوین ارز 

  

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از این که اعتراضات به رد صلاحیت نمایندگان و کاندیداهای انتخابات مجلس مورد توجه قرار گیرد، گفت: با توجه به وضعیت موجود چاره‌ای جز ائتلاف در انتخابات آینده باقی نمی‌ماند.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی انتخابات مجلس زنان