پاسخ اسدبیگی‌ها به ماجرای «قاچاق ارز» چه بود؟

انصاف نیوز در تیر ماه 99 در گفت‌وگویی با مالکان وقت هفت تپه به مسائل مرتبط با این پرونده پرداخت. در این گفت‌وگو که به صورت زنده از اینستاگرام پخش می‌شد و در آن عمدتا سوالات مخاطبان پرسیده شده بود یکی از کارگران معترض نیز روی خط آمد و سوالاتی را مطرح کرد. در بخشی … نوشته پاسخ اسدبیگی‌ها به ماجرای «قاچاق ارز» چه بود؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

پاسخ اسدبیگی‌ها به ماجرای «قاچاق ارز» چه بود؟

انصاف نیوز در تیر ماه 99 در گفت‌وگویی با مالکان وقت هفت تپه به مسائل مرتبط با این پرونده پرداخت. در این گفت‌وگو که به صورت زنده از اینستاگرام پخش می‌شد و در آن عمدتا سوالات مخاطبان پرسیده شده بود یکی از کارگران معترض نیز روی خط آمد و سوالاتی را مطرح کرد.

در بخشی از این گفت‌وگو اسدبیگی‌ها به پرسش‌ها درباره‌ی ماجرای اتهام «قاچاق ارز» پاسخ دادند که در ادامه می‌خوانید:

انصاف نیوز: در دادگاه موضوع یک میلیارد و 600 میلیون دلار مصرف شده است در این مورد توضیح دهید، موضوع وام یا قالب دیگر نیست اگر شما ارز را گرفته‌اید و در بازار آزاد فروخته‌اید، خب این خیانت است.

احسان الله اسدبیگی: حرف باید با سند و مدرک باشد.

انصاف نیوز: این موضوع در دادگاه مطرح شده است. یعنی بدون هیچ سند و مدرکی بوده؟

احسان الله اسدبیگی: بله بدون سند و مدرک بوده و ما ثابت می‌کنیم. ما از ریاست قوه قضاییه تعیین کارشناس خواستیم یعنی کارشناسی که مسائل پولی و بانکی را بلد باشد و این موضوع در حال جریان است. شرکت هفت تپه و یک شرکت دیگر متعلق به اسدبیگی‌ها است ولی شرکت‌های دیگر که خودشان ارز گرفته‌اند و کاری به هفت تپه یا اسدبیگی‌ها نداشتند داخل این جریان شدند کارشناسان رسمی قوه قضاییه طبق قوانین مملکت باید کارشناسی کنند؛ بعد از آن معلوم می‌شود که آیا وام ارزی بوده است یا نه.

وقتی گفته می‌شود که یک میلیارد و 400 میلیون دلار یا 600 میلیون دلار داده شده آیا این سوال به وجود نمی‌آید که این چه مملکتی است که این مقدار را به یک جوان داده است؟ این موضوع اول به خود مسئولین برمی‌گردد پس چنین اتفاقی نیفتاده است.

انصاف نیوز: آیا شما می‌توانید با قطعیت بگویید که یک دلار هم از سیستم ارزی کشور نگرفته‌اید؟ منظورم دلار 4200 تومانی است.

احسان الله اسدبیگی: خیر نگرفته‌ایم. یک تولیدکننده اجازه ندارد که ارز را از بیرون بگیرد، می‌گویند قاچاقچی ارز است پس باید وارد سیستم بانکی شود ارز بگیرد و مصرف کند. احکامی که توسط اسدبیگی‌ها گرفته شده مشخص است و وارداتی که با آن ارز انجام شده هم مشخص است.

امیر اسدبیگی: تسهیلات یا ارزی است یا ریالی. تسهیلات ارزی می‌تواند از صندوق توسعه ملی، منابع اعتباری بانک عامل، خط اعتباری بانک مرکزی یا فاینانس باشد. تسهیلات ریالی هم یا خرید دین است یا سرمایه در گردش یا مضاربه. یعنی کارخانه گرو گذاشته می‌شود و تسهیلات گرفته می‌شود. هفت‌تپه و هیچکدام از شرکت‌ها از این تسهیلات استفاده نکردند.

ارز هم به چند صورت است: کارگزاری، متقاضی، نیمایی، مداخله‌ای، 4200 تومانی، برات، بانکی یا تعهد ارزی. در هفت تپه تعهد ارزی به وجود آمده است. 130 تا 140 میلیون دلار عرض گرفتیم و ریال آن را هم پرداخت کرده‌ایم و حتی مابه‌التفاوت آن را هم در بانک گذاشتیم یعنی اگر دلار 3000 تومان بود و بیرون 3200 خود را مابه‌التفاوت را گذاشته‌ایم. همه این کارها را انجام داده‌ایم برای واردات کالا. هفت تپه 90 درصد از تعهدات خود را انجام داده است 10 درصد هم در گمرک است م‌یشود استعلام آن را گرفت.

می‌آیند مثلاً 140 میلیون دلاری که گرفته‌ایم را ضرب در دلار 20 هزار تومانی می‌کنند و می‌گویند 5 هزار میلیارد تومان گرفتند، 5 هزار میلیارد از 25 هزار میلیارد تومانی که می‌گویند این است در حالی که این طور نیست.

شرکت هایی هم بودند که با آنها مراوده داشتیم اما وابسته به ما نبودند پول گرفته و ریال دادند تا دستگاهی را وارد کنند اما بخاطر تحریم‌ها با مشکلی برخورد و تأخیر کردند. الان بازداشت است که چرا رفع تعهد نکرده است این شرکت‌ها هم با آن که متولیان آنها در زندان هستند ولی باز دارند رفع تعهد می‌کنند یعنی به آنها ایرادی وارد نیست.

با سیاست‌های غلط ارز را به 20 هزارتومان رساندند آیا اگر ترامپ نمی‌آمد و کس دیگری جای او می‌آمد و دلار ارزان‌تر بود مابه‌التفاوت آن را به آنها بر می‌گرداندند؟ نه این کار را نمی‌کردند.

300 میلیون یورو از این پرونده اصلا وجود ندارد یعنی این مربوط به ما یا شرکت‌های دیگر نیست. دقت کنید که فرق وام و تعهد از زمین تا آسمان است. تعهد یعنی ما ریال ارز را پرداخت کرده‌ایم و در ضمن رفع تعهد هم صورت گرفته است.

احسان الله اسدبیگی: با یک استعلام از بانک مرکزی مشخص می‌شود که شرکت هفت تپه و شرکت‌های تابع چه میزان ارز گرفته‌اند.

انصاف نیوز: شما خودتان استعلام کرده‌اید؟

احسان الله اسدبیگی: بله و مدارک آن را هم داریم. من یک نکته اضافه کنم در اولین جلسه‌ی دادگاه رئیس دادگاه گفت امید اسدبیگی و سمیرا اسدبیگی در بانک سرمایه چه کار می‌کنند؟ من سمیرا اسد بیگی ندارم، من یک دختر دارم که خانه دار است.

گفتنی‌ست سخنگوی قوه قضاییه صبح امروز اعلام کرد:

«پرونده هفت تپه دو قسمت است؛ در یک قسمت، موضوع ابطال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی است که حکم آن صادر و واگذاری این شرکت ابطال شد و به دولت برگشت که به اطلاع مردم شریف رسید.

در بخش دیگر، سوءاستفاده کسانی بود که این شرکت به آن‌ها واگذار شده بود و از این طریق مرتکب جرایمی شده بودند که از جمله اتهامات آن‌ها که به اثبات رسیده اخلال عمده و کلان در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت سازمان یافته است که این پرونده با کیفرخواست به دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی ارسال شد و اخیرا حکم قطعی آن صادر گردید.

در این پرونده تعداد زیادی از افراد به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی محکوم شدند از جمله این افراد امید اسدبیگی فرزند احسان است که اتهام وی هم مشارکت در اخلال عمده در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق ارز و هم مباشرت به صورت مستقل در قاچاق عمده ارز است که به 20 سال حبس، رد اموال و جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است.

یکی دیگر از مرتکبین این جرم، مهرداد رستمی فرزند میرمحمد است که وی نیز به 20 سال حبس و رد مال و جزای نقدی محکوم شده و حدود دو نفر از این متهمان هر کدام به 15 سال حبس، 3 نفر هرکدام به 10 سال حبس و بیش از 17 نفر هرکدام به 5 سال حبس محکوم شدند.

اتهام اسد بیگی مشارکت در قاچاق یک میلیارد و 396 میلیون یورو و مباشرت در قاچاق دو میلیون و 894 هزار یورو بوده است که به این موضوع رسیدگی شده و متهمان محکومیت قطعی پیدا کردند و حکمشان لازم الاجرا است».

گزارشی از لایو اینستاگرامی با اسدبیگی‌ها فیلم | مصاحبه با اسدبیگی‌ها، صاحبان شرکت هفت تپه

انتهای پیام

برچسب هااحسان اسدبیگی احسان الله اسدبیگی اسدبیگی ها امید اسدبیگی امیر اسدبیگی دادگاه اسدبیگی دادگاه هفت تپه ذبیح الله خداییان قاچاق ارز هفت تپه

مصاحبه قاچاق ارز   اخبار برگزیده
  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  

بازگو کردن مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایرانمحمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی درباره قفقاز نوشته است: هیچ‌گاه پیشینه و فرهنگ ایرانی ازقفقاز زدوده نخواهد شد و این حقیقت نباید از یادها برود و بر نویسندگان و اهل قلم است که مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایران را بازگو کنند.
ایبنا ایران نویسنده قفقاز 

  

نسخه اصلاح شده واکسن آسترازنکا برای مقابله با دلتا تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، پژوهش‌های اولیه توسط اعضای گروه پروفسور سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آ غاز شده است. این گروه از محققان قبلاً در توسعه واکسن آسترازنکا نیز فعالیت کرده بودند. با توجه به تأثیرگذاری واکسن اولیه محققان آکسفورد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به کووید 19، توسعه دهندگان آن به طور احتیاطی ساخت واکسنی برای مقابله با سویه دلتا را…
مهر تولید پژوهش فناوری 

  

طرحی که فشار اقتصادی به مردم را بالا می‌برد!دولت در حالی خبر اولیه برای حذف ارز دولتی را مطرح کرده که قیمت ارز سامانه نیما تا ارز دولتی 5 برابر است و تورم عمومی هم بسیار بالاست و این طرح می تواند فشار اقتصادی بر مردم را تشدید کند.
گسترش ایران تهران دانشگاه تهران 

  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  اخبار داغ
  

این استان امروز فوتی کرونایی نداشتسعید کشمیری گفت: در روز گذشته با بستری 33 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر، شمار بیماران مبتلا به کرونا در استان به 114 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز استان بوشهر بیمارستان 

  

خطر طغیان آنفلوآنزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییرییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به طغیان عفونت های ویروسی پس از کرونا گفت: برداشتن محدودیت های کرونایی احتمال برخورد با یک اپیدمی بزرگ آنفلوآنزا را افزایش می دهد.
۵۵ آنلاین ویروس ایران خانواده 

  

غلبه انتظارات کاهشی در بازار سکه/ واکنش قیمت سکه به افت قیمت دلاراقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 سکه امروز با وجود رشد قیمت طلای جهانی، به افت دلار واکنش نشان داد و زیر مرز حساس باقی ماند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

دُز سوم واکسن کرونا نیاز به تزریق عمومی نداردرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به نیاز کادر درمان و گروه‌های پرخطر برای تزریق دُز سوم واکسن کرونا، گفت: فعلا نیازی به تزریق عمومی دُز سوم واکسن کرونا نیست.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درمان 

  

ترمز رشد قیمت خودرو کشیده شد + جدولاقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 بالاخره ترمز رشد قیمتدر بازار خودروهای پرتیراژ ایران‌خودروکشیده شد و قیمت‌ها تغییر نداشتند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 1400/07/28 کاهش قیمت دلارقیمت دلار در بازار ارز بر خلاف روز قبل کاهش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

پایان نزولی هفته / بورس از نیمه کانال پائین افتاداقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 شاخص کل بورس از نیمه کانال 1.4 میلیونی عقب نشست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در چیندر چارچوب برنامه پیشگیری و کنترل کرونا شورای دولتی چین، تزریق دز سوم یا تقویت کننده در میان افراد بالای 18 سال چین آغاز شد.
۵۵ آنلاین چین تلویزیون ویروس 

  

هشدار درباره خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییناجی گفت: تا 13 اکتبر، بیش از 238 میلیون مورد اثبات شده آزمایشگاهی کووید 19 در سراسر جهان شناسایی شده است که از این تعداد حدود 4 میلیون مرگ اتفاق افتاده است و تا الان بیش از 6 میلیارد و سیصد میلیون دوز واکسن در سراسر جهان تزریق شده است.
اقتصادنیوز آنفلوانزا مرگ 

  

ابلاغیه مهم بورسی مخبر درباره فروش املاکبا صدور بخشنامه تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد در بورس کالا توسط معاون اول رئیس جمهور ، دولت رسما" وارد این حوزه شد.
گسترش دولت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 

  

این بحران جهانی به جان بورس ایران افتادبازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.
گسترش بورس کالا ایران سرمایه 

  

نوعی جدید از سفته‌بازی در بورسسفته بازی یک اصطلاح رایج در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه است. شاید این اصطلاح به گوش شما هم خورده باشد.
گسترش بازی ایران خودرو بندرعباس 

  

26 میلیون و 806 هزار و 374 نفر دُز دوم واکسن کرونا را زدندمجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 76 میلیون و 517 هزار و 781 دُز رسید.
اقتصادنیوز 

  

واردات آخرین محموله های واکسن کرونا توسط هلال احمر تا اوایل آبان محمدحسین قوسیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت وادارت واکسن به کشور توسط هلال احمر گفت: در اوایل مهرماه 12 میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر وارد کشور شد و مجموعاً تا امروز تعداد واکسن‌های وارداتی از سوی هلال احمر به 30 میلیون دوز رسیده است. وی در پاسخ به این سوال که سقف واردات واکسن از سوی هلال احمر چه میزان خواهد بود عنوان کرد: بر اساس آخرین درخواست‌هایی که به…
مهر واردات هلال احمر خبرنگار 

  

آیا واکسن کرونا مهران غفوران را راهی بیمارستان کرد؟مهران غفوریان که سر صحنه یکی از پروژه‌های شبکه نمایش خانگی دچار ایست قلبی شده بود، پس از پشت سر گذاشتن عمل قلب باز دوران نقاهت را می‌گذراند.
گسترش بیمارستان شبکه نمایش خانگی فضای مجازی