ایلنا   |  اقتصادی  |  

پروانه‌های واردات تمدید شود/ لزوم بازنگری در ممنوعیت کالای آرایشی و بهداشتی/ اشباح بازار از کالای قاچاق و تقلبی

در نشست مشترک انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی و کمیسیون آرایشی – بهداشتی مجمع واردات با مدیران ارشد سازمان غذا و دارو که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد فعالان صنعت کازمتیک مشکلات و دغدغه‌های خود را با مدیران این حوزه در سازمان غذا و دارو در میان گذاشتند.

پروانه‌های واردات تمدید شود/ لزوم بازنگری در ممنوعیت کالای آرایشی و بهداشتی/ اشباح بازار از کالای قاچاق و تقلبی

در نشست مشترک انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی و کمیسیون آرایشی – بهداشتی مجمع واردات با مدیران ارشد سازمان غذا و دارو که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد فعالان صنعت کازمتیک مشکلات و دغدغه‌های خود را با مدیران این حوزه در سازمان غذا و دارو در میان گذاشتند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، احمدپور عضو هیات رئیسه انجمن واردکنندگان لوازم بهداشتی – آرایشی با اشاره به ممنوعیت واردات اکثر محصولات این حوزه گفت: با وجود آن‌که بیشتر لوازم مصرفی در این حوزه دیگر به کشور از طریق قانونی وارد نمی‌شود اما نیاز داریم پروانه‌های بهداشتی واردات تمدید شود تا به محض آزاد شدن واردات یا تغییری در تعرفه‌ها آمادگی لازم وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: هدف از اعمال ممنوعیت برای واردات این اقلام جلوگیری از خروج ارز بود اما شاهدیم همچنان این کالاها به‌صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند و در دسترس عموم مردم قرار دارند فقط در این بین دیگر هیچ‌گونه نظارت بهداشتی وجود ندارد طوری‌که اکنون بازار از کالاهای تقلبی و قاچاق اشباع شده و در آینده باید منتظر سونامی بیماری‌های پوستی باشیم.

در ادامه این نشست بنایی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون آرایشی و بهداشتی مجمع واردات از شکایت این کمیسیون خبر داد و گفت: ما از طریق دیوان عدالت اداری و دفتر ریاست‌جمهوری از وزارت‌صمت با اعمال ممنوعیت واردات شکایت کردیم .

وی ادامه داد: از طرفی دیگر بانک مرکزی نیز هیچ‌گونه همکاری با ما ندارد و از تخصیص ارز خودداری می‌کند و استحصال می‌کند چون وزارت‌صمت مجموعه آرایشی و بهداشتی را در گروه 4 قرار داده که هیچ‌گونه ارزی به شما تعلق نمی‌گیرد. این در حالی است که ما قبل از اعمال ممنوعیت کالای خود را وارد و در انبار گمرک نگهداری می‌کردیم و اکنون بیش از 8 ماه است که کالاهای ما در شرایط نامساعد در انبارهای گمرک قرار دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم به‌طور حتم دیگر شاهد آن حجم از کالاهای آرایشی و بهداشتی پیش از بالا رفتن قیمت دلار نخواهیم بود و شاید میزان واردات به یک‌سوم کاهش پیدا کند.

در ادامه این نشست به‌فرد مدیرکل آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به فعالیت‌های این اداره برای نظارت بر واردات لوازم آرایشی و بهداشتی گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 51 پروانه جدید صادر شده است و گزارشات حاکی از آن دارد که وارد کنندگان به سمت تولید حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: رویکرد ما در حوزه وزارت بهداشت این است که تا جای ممکن بازار از کالاهای قاچاق و تقلبی پاک کنید. امیدوارم در این جلسه دوستان وزارت‌صمت نیز حضور داشتند تا فردا متهم به یک‌طرفه رفتن نشویم. ما دنبال این هستیم که امنیت و اصالت کالاها را در بازار برای مصرف‌کننده مهیا کنیم. بر همین اساس ما تمام مدارک و مستندات و ادله خود را به مدیرکل وقت حوزه آرایشی و بهداشتی وزارت‌صمت ارایه دادیم و حتی وی به نحوی صحبت‌های ما را تایید کردند اما در نهایت خروجی تمام جلسات با کارشناسان و مدیران وزارت صمت این بوده که همچنان ممنوعیت اعمال می‌شود.

به‌فرد افزود: در یک‌سال اخیر ما تلاش کردیم مشکلات حوزه شما را به وزیر و مدیران انتقال دهیم تا جایی که مدیرعامل سازمان غذا و دارو به مزاح ما را حامی وارد کنندگان این حوزه خطاب کردند اما باید این واقعیت را قبول کرد که پایه و اساس ورود تکنولوژی به کشور واردات است. ما اگر امروز تولیدی در صنعت آرایشی داریم به سبب واردات بوده است.

وی درباره برخورد با قاچاقچیان و فروش علنی کالاهای قاچاق در سطح شهر گفت: وقتی این چنین محدودیتی اعمال شود طبیعی است شاهد این حجم از قاچاق باشیم اما برخورد با این پدیده به عهده سازمان‌های دیگر است و ما فقط می‌توانیم نقش مشاوره را داشته باشیم. بنابر مطالعات میدانی و گزارش‌هایی که ارایه شده میزان قاچاق کالا آرایشی و بهداشتی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و این برای سلامت جامعه یک تهدید است.

بهفر افزود: سازمان غذا و دارو در نامه‌ای به طور رسمی مخالفت خود را برای ممنوعیت کالاهای آرایشی و بهداشتی اعلام کرده و در آخرین جلسه‌ای که ما با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتیم قرار شد وزارت صمت درباره این ممنوعیت بازنگری کند.

واردات وزارت بهداشت دارو   اخبار برگزیده
  

ایرنا- وزیر امور خارجه پیشین انگلیس معتقد است که آمریکا بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و لازم است که اولاً به این توافق بازگردد و ثانیاً متوجه اشتباه خود شود.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

توضیحاتی در مورد رفع فیلتر تلگرامرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص احتمال رفع فیلتر تلگرام توضیحاتی ارائه داد.
مستقل‌آنلاین تلگرام وزارت کشور کارت ملی هوشمند 

  

خط قرمز وزارت کشور در انتخابات/رایزنی با شورای نگهبان نتیجه دادرئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، گفت: همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
مثلث وزارت کشور ستاد انتخابات کشور انتخابات مجلس 

  

پیش فروش بزرگ ایران خودرو با عرضه 9 مدل (قیمت)مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز (30 مهرماه جاری) آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رمزگشایی از 2 مدل کاندیدای توقف تولید پراید و 405داستان حذف پراید و یک خودرو دیگر که احتمالا پژو 405 است اکنون به اینجا رسیده است که نه به طور کامل بلکه مدل هایی از این 2 خودرو از چرخه تولید خودرو کشور حذف می شوند. با توجه به شواهد موجود می توان پی برد که کدام مدل از این دو خودرو برای سال آینده خط تولید را ترک خواهند کرد.
خودروتک خودروسازان تولید ایران خودرو 

  

ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل/ تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری/ برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زادهخودکفایی ایران در تولید جنگنده‌ها، رایزنی وزارت اقتصاد با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل، تکذیب اعطای وام 18 میلیارد و 400 میلیون دلاری به ایران توسط ژاپن، تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری، برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، ادعای آژانس امنیت ملی آمریکا درباره استفاده روسیه از زیرساخت‌ها...
ایلنا ایران خودرو ایران ایران و روسیه 

  

ترامپ: به وعده انتخاباتی‌ام عمل می‌کنماقتصادنیوز : رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که طبق وعده‌ای که در جریان انتخابات سال 2016 به حامیان خود داده است، سربازان آمریکایی را به کشورشان بازخواهد گرداند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ایران ارزان‌ترین بنزین را در منطقه دارد و از همین رو قاچاق بنزین از این کشور همواره جذابیت بالایی برای قاچاقچیان داشته است اما آیا بنزین در ایران در مقایسه با درآمد سرانه،‌ در واقعیت نیز ارزان‌ترین بنزین در خاورمیانه به شمار می‌آید.
نامه نیوز بنزین درآمد ایران 

  

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بودمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.
مستقل‌آنلاین کاخ سفید دونالد ترامپ جمهوری اسلامی ایران 

  

دکتر ظریف: من آماده سفر به عربستان هستموزیر خارجه کشورمان گفت که آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات است.
مثلث یمن سفر عربستان 

  اخبار داغ
  

پشت پرده قاچاق داروی ایرانی/رانت و فساد ارز 4200 تومانی به گزارش خبرنگار مهر، دست اندرکاران صنعت داروسازی کشور در این سال ها توانسته اند به رغم محدودیت ها و موانعی که در مسیر تولید دارو در داخل ایجاد شده است، بیش از 97 درصد نیاز بازار دارویی کشور را تامن کنند. این در حالی است که صنعت دارو در ایران، با مشکلات و چالش های زیادی در مسیر توسعه و ارتقای این صنعت مواجه است. در چنین شرایطی که تحریم ها باعث شده صنعت داروسازی با موانع و محدودیت…
مهر قاچاق قاچاق دارو داروخانه 

  

فیلم زندگی طاهره صفارزاده ساخته می شودمعصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده قول ساخت فیلمی از زندگی طاهره صفارزاده با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی داد.
ایبنا معصومه ابتکار رئیس جمهور زنان 

  

بانک ملت با صدور اطلاعیه ای در سامانه کدال اعلام کرد: به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت به تصویب هیات مدیره این بانک رسیده و در دستور کار قرار گرفته است.
نامه نیوز سرمایه بانک ملت بانک 

  

ارزش 80 میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی ایرانهفتمین نشست از نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
ایلنا وزارت جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی کشاورزی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ثبت رکورد 9 ماهه سکهاقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه و در آخرین روز مهر 1398 ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران در حالی شدت گرفت که دلار کم‌نوسان‌ترین ماه خود را از ابتدای سال 98 تجربه کرده بود و قیمت طلا و سکه نیز روزهای اخیر در مقابل نوسانات مقاومت نشان می‌داد. امروز 30 مهرماه 1398 دلار سطح حمایتی 11300 تومانی را شکست و به 11290 تومان نیز رسید تا پایین‌ترین نرخ یک ماه اخیر را به ثبت برساند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سوئیس یورو 

  

تحقق نیاز ارزی کشور از مسیر صادرات غیر نفتیمدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: همزمان با تشدید تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی این باور وجود داشت که صادرات غیرنفتی ظرفیت تامین نیاز ارزی کشور را دارد و خوشبختانه با بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور این امر تا حد قابل توجهی محقق شده است.
شما‌نیوز اتاق بازرگانی صادرات غیرنفتی بانک 

  

پتروشیمی اروند بزرگترین تولید کننده پی وی سی بعد از عربستان/جلوگیری از خروج ارز با تولید استراتژیک ”ای پی وی سی“حسن نشان زاده مقدم نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند در بازدید از غرفه این شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته در تهران در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: فرصت این نمایشگاه باعث شد که از نزدیک با مشتریان و مصرف کنندگان نهایی محصولاتمان تعامل و مذاکره داشته باشیم و مشکلات را بشناسیم و وفاداری و رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگ...
شما‌نیوز پتروشیمی تولید سیمان 

  

غفلت از ارزآوری گردشگری تاریخی و مذهبی/میراثی که نباید فراموش شود خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم ساحلی: ایران سرزمین گنجینه‌های ازیادرفته است. هر گوشه از این سرا حکایتی شگفت در خود نهفته دارد که چشم‌ها را به تماشا فرامی‌خواند. دریا و رودخانه‌ها، کوه‌ها و آبشارها، جنگل‌های انبوه و چشمه‌های آب‌معدنی، غارها و دیوارنوشته‌ها، دشت و کویر، بناهای کهن و اماکن مقدس چون جامه‌ای سرشار از نقش و نگار این مرزوبوم کهن را در برگرفته است. بی‌تردید این نعمات…
مهر فضای مجازی گردشگری گردشگری مذهبی