شرایط فعلی در وین امیدوار کننده است

ما امروز شاهد آن هستیم که آمریکایی‌ها نیز به این دیدگاه‌های اروپا در قبال ایران نزدیک شده‌اند...

شرایط فعلی در وین امیدوار کننده است

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه معتقد است امروز ایران با هوشیاری و تدبیر می‌تواند حداکثر استفاده را از وضعیت ایجاد شده در جهت منافع ملی خودش داشته باشد، به ویژه آنکه اروپا و آمریکا در شرایط کنونی یک نگاه جدی‌تری به برجام داشته و آن را دنبال می‌کنند.

قاسم محبعلی و با اشاره به برگزاری نشست وین و آغاز مذاکرات برجام، گفت: طرفین مذاکرات چه ایران، چه آمریکایی‌ها که به صورت غیرمستقیم مذاکرات را با ایران انجام دادند و چه اروپایی‌ها و حتی روسیه و چین، همگی به صورت محتاطانه نسبت به مذاکرات وین رضایت داشتند و این نشست را گامی سازنده برای ادامه مذاکرات در روز جمعه و احتمالا روز‌های بعدی تعریف کردند که بخشی از این موضوعات نیز قرار است در کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی مرتبط با کمیسیون برجام دنبال شود.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: این مذاکرات غیرمستقیم انجام شده، مقدمه‌ای برای شروع مذاکرات جدی جهت احیای برجام است. البته اینکه توقع داشته باشیم این روند آغاز شده خیلی زود به نتیجه برسد، قابل بحث است. چراکه اختلاف نظرات موجود بین طرفین و مشخصا بین ایران و آمریکا در ماجرای برجام، مثل یک گودالی است که باید دید چگونه طرفین می‌خواهند این گودال را پر کنند.

وی همچنین در واکنش به اظهارات برخی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران ابتدا باید به تعهدات برجامی بازگردد تا در ادامه آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، گفت: این موضع مثال همان ماجرای معروف است که اول مرغ وجود داشته یا تخم مرغ؟ اگر قرار باشد که این بحث ادامه داشته باشد، مساله‌ای حل نمی‌شود؛ بنابراین در این میان 2 راهکار مطرح است؛ اول آنکه طرفین همزمان تعهدات برجامی را انجام داده و به برجام برگردند و دوم آنکه طرفین به صورت گام به گام پیش بروند که به نظر می‌رسد، آمریکایی‌ها راهکار دوم را مدنظر دارند.

محبعلی در توضیح راهکار بازگشت گام به گام طرفین به برجام، تصریح کرد: این راهکار چنین است که ایران به صورت تدریجی تعهدات برجامی خودش را انجام بدهد و همزمان با این اقدامات تدریجی و گام به گام، آمریکا نیز تحریم‌ها را به صورت تدریجی بردارد. البته در این میان طرفین نمی‌خواهند خودشان را عجول و ناچار در بازگشت به برجام نشان بدهند. چراکه آمریکا با داشتن تحریم‌ها علیه ایران و نیز ایران با افزایش درصد و حجم غنی‌سازی، ابزار چانه‌زنی خودشان را دارند. حالا این سوال را باید پرسید که نتیجه این اتفاق چه خواهد شد و چه زمانی طرفین به جای قبلی خودشان در برجام در سال 2015 بازمی‌گردند؟

محبعلی با تاکید بر اینکه برجام نقطه پایان کار نخواهد بود، تصریح کرد: برجام شروعی برای ادامه مباحث در آینده خواهد بود و نباید این تصور را داشت که با بازگشت به برجام و اجرای آن همه چیز تمام می‌شود، چراکه ایران فقط با تحریم‌های هسته‌ای مواجه نیست و در ادامه احتمالا این مساله مطرح می‌شود که سایر تحریم‌های ضدایرانی نیز لغو شوند. من تصور می‌کنم که در شرایط کنونی طرفین می‌خواهند برجام فعلی حفظ شود.

وی همچنین با اشاره به اظهارات رابرت مالی مبنی بر اینکه سیاست فشار حداکثری شکست خورده و تنها راه ممکن دیپلماسی است، اما خود را ملزم به توافق با ایران قبل از انتخابات 1400 نمی‌دانند، گفت: آقای مالی از یک موضوع و راهبرد بلندمدت صحبت می‌کند که بخشی از راهبرد و سیاست کلی آمریکا در عرصه جهانی است. همچنین پاره‌ای از سخنان آقای مالی را می‌توان متوجه افکار عمومی در داخل آمریکا و متوجه متحدان ایالات متحده دانست، چراکه در داخل آمریکا جمهوری‌خواهان و ترامپیست‌ها و در خارج از آن کشور‌هایی مانند عربستان سعودی و نیز اسراییل مدافع جدی تحریم و فشار‌های حداکثری علیه ایران بودند؛ لذا اینکه آقای مالی تاکید دارد که فشارحداکثری علیه ایران شکست خورده و تنها راه ممکن دیپلماسی است، دقیقا اشاره به همین موضوع دارد.

این کارشناس سیاست خارجی همچنین با اشاره به سخنان آقای خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر اینکه هیچگونه مذاکره مجاورتی با آمریکا انجام نخواهد شد، گفت: قطعا تا زمانی که برجام حل نشود، طبیعی و بدیهی است که ایران بر مواضع اعلانی خودش اصرار داشته باشد. البته باید بپذیریم که مذاکره غیرمستقیم هم نوعی از مذاکره است. ما این نوع مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا را قبلا در موضوعاتی مانند افغانستان هم تجربه کردیم. اما اینکه چرا ایران نمی‌خواهد دست کم در شرایط کنونی با آمریکا مذاکره مستقیم داشته باشد، شاید به دلیل آن است که با ورود آمریکا به مذاکرات مستقیم، ضمانتی برای لغو تحریم‌ها ایجاد نشده و در عین حال روند مذاکرات دچار پیچیدگی‌هایی شود.

محبعلی ادامه داد: البته من فکر می‌کنم که انجام مذاکرات مستقیم با آمریکا برای ایران منافع بیشتری خواهد داشت. اولا ما از این طریق زودتر می‌توانیم به یک نتیجه و جمع بندی برسیم و دوم اینکه با انجام مذاکرات غیرمستقیم یا نیابتی راه برای ورود رایزن‌ها و واسطه‌ها به مذاکرات باز می‌شود. در این میان شاید واسطه‌ها و رایزن‌ها منافع و خواسته‌های خودشان را در مذاکرات دخیل کنند و حتی این احتمال وجود داشته باشد که به عنوان مثال تفصیل و طولانی شدن مذاکرات برای واسطه‌ها نتایج بهتری داشته باشد، ولی در مقابل این طولانی‌تر شدن مذاکرات به نفع ایران نخواهد بود.

این کارشناس سیاست خارجی همچنین در پاسخ به این پرسش که ادامه مذاکرات برجامی با توجه به تحولاتی که در نشست وین رخ داد چگونه خواهد بود، گفت: ما از مجموعه مباحثی که طرفین نسبت به برجام مطرح کردند و اذعان داشتند که این مذاکرات سازنده بوده است، به این نتیجه و برداشت می‌رسیم که همان پیشنهاد و راهکار بازگشت گام به گام به برجام قبول شده است. اکنون این مساله مطرح است که کدام اقدام در مقابل کدام اقدام در جهت بازگشت به برجام انجام شود. این بدان معناست که مذاکرات وارد مباحث فنی شده است. مثلا کاهش درصد یا حجم غنی سازی یا موضوع آب سنگین به ازای رفع کدام تحریم انجام شود. همچنین در ادامه نیز احتمالا این مباحث مطرح خواهد شد که طرفین چه ضمانتی برای انجام تعهدات خود لحاظ خواهند کرد.

محبعلی همچنین با اشاره به نقش محوری اتحادیه اروپا در مذاکرات اخیر وین، تصریح کرد: اروپا از همان ابتدا که موضوع انرژی هسته‌ای ایران مطرح شد و انگلستان هنوز در اتحادیه اروپا قرار داشت و تروییکا کلید آغاز مذاکرات را زد، ظاهری یا رسمی نقش محوری را در مذاکرات ایفا کرد و مسئولیت تسهیل کنندگی در مذاکرات را برعهده داشت. نکته مهم درباره اتحادیه اروپا این است که اروپایی‌ها اعتقاد دارند با راندن ایران به گوشه رینگ، مساله‌ای حل نخواهد شد. آن‌ها اعتقاد دارند که از طریق مذاکره با ایران می‌توان به نتایج بهتری رسید و به همین دلیل از انجام مذاکرات و برجام حمایت کردند.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها از همان ابتدا یک سیاست ثابت یعنی برخورد فعال و مذاکره را نسبت به ایران در پیش گرفتند. آن‌ها تاکید بر این اصل دارند که از طریق مذاکره اولا می‌توانیم خواسته‌های خودمان را به طرف مقابل اعلام کنیم و ثانیا شرایط و وضعیت را به نحوی کنترل و مهار می‌کنیم. نکته مهم بعدی آن است که حفظ امنیت ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و حضور در منطقه خاورمیانه برای اروپایی‌ها مهم است. اروپایی‌ها معتقد هستند که ناامنی در ایران باعث ناامنی در خاورمیانه خواهد شد و این ناامنی به راحتی به اروپا سرایت خواهد کرد. علاوه بر این، اروپایی‌ها دوست ندارند که ایران با دور شدن از آن‌ها به سمت چین و روسیه تمایل پیدا کند.

این کارشناس سیاست خارجی افزود: ما امروز شاهد آن هستیم که آمریکایی‌ها نیز به این دیدگاه‌های اروپا در قبال ایران نزدیک شده‌اند. آمریکایی‌ها نیز به این مهم رسیدند که اگر دنبال مهار چین و روسیه هستند و نیز می‌خواهند یک ثبات و امنیت نسبی را در خاورمیانه مستقر کنند، می‌توانند از طریق مذاکره با ایران تاحدودی زیادی این اهداف را محقق کنند.

محبعلی با تاکید بر اینکه ایران در شرایط کنونی می‌تواند شرایط را به نفع خودش تغییر بدهد، خاطرنشان کرد: امروز ایران با هوشیاری و تدبیر می‌تواند حداکثر استفاده را از وضعیت ایجاد شده در جهت منافع ملی خودش داشته باشد. به ویژه آنکه اروپا و آمریکا در شرایط کنونی یک نگاه جدی‌تری به برجام داشته و آن را دنبال می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به تشکیل کارگروه‌های تخصصی در کمیسیون برجام، تصریح کرد: این کارگروه‌ها شکل تخصصی دارند. البته هنوز به صورت روشن و شفاف درباره آنان صحبت نشده است. اما به نظر می‌رسد که در این کارگروه‌ها مباحث مختلف برجام به شکل تخصصی دنبال می‌شود که مهمترین این مباحث مشمول دسته بندی تحریم‌ها و تعهدات برجامی ایران و نحوه مبادلات این دسته‌ها برابر یکدیگر جهت بازگشت تدریجی طرفین به برجام، پروتکل الحاقی، مسائل مرتبط با آژانس بین المللی انرژی اتمی و ... می‌شود.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد:، اما اینکه چگونه این مباحث اولویت بندی خواهند شد و مورد بحث در مذاکرات بعدی قرار می‌گیرند؟ من فکر می‌کنم که اولویت با مباحث ساده‌تری است که امکان بیشتری برای رسیدن به توافق طرفین دارد و در ادامه مباحث که پیچیده‌تر یا سخت‌تر هستند، مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

محبعلی در پاسخ به این پرسش که احیای برجام با توجه به مجموعه تحولاتی که تاکنون رخ داده چقدر محتمل است، گفت: من امیدوار هستم که این توافق حاصل شود. همین روند مثبتی که بازار طی چند روز اخیر تجربه کرده یکی از نشانه‌های امیدوارکننده نسبت به این موضوع برجام است. فراموش نکنیم که احیای برجام تاثیر به سزایی در موضوعات مختلفی دارد که یکی از همین موارد سند همکاری 25 ساله ایران و چین است. کمااینکه چینی‌ها زمانی از همکاری تجاری با ایران اسقبال کردند که احساس کردند ایران در آستانه توافق با غرب است؛ بنابراین احیای برجام می‌تواند شرایط بهتری را پیش روی ایران قرار بدهد، وگرنه تا قبل از برجام ما شاهد این بودیم که چین بیشتر از ایران به عنوان یک مهره استفاده می‌کرد، ولی حالا این فرصت وجود دارد که ایران بتواند از کارت چین در بازی‌های سیاسی و جهانی استفاده کند.

وی همچنین با بیان اینکه پیچیدگی‌هایی در مسیر احیای برجام وجود دارد که نمی‌توان از آن غافل بود، افزود: یکی از عواملی که باعث پیچدگی در مسیر برجام می‌شود، مخالفان آن است. ما در داخل آمریکا و حتی ایران و در عرصه جهانی شاهد جریان‌ها و کشور‌هایی هستیم که مخالف جدی برجام هستند. برجام دشمنانی زیادی دارد که می‌توانند سرنوشت برجام را دچار پیچدگی کنند. البته مسیری که اخیرا طی شده با واکنش‌های خوب و مثبتی همراه بوده و شرایط امیدوارکننده است.

محبعلی ادامه داد: احیای برجام اگر قبل از انتخابات رخ بدهد با افزایش امید در جامعه همراه خواهد شد و احتمالا سطح مشارکت عمومی را بالاتر می‌برد و این اتفاق شانس پیروزی جریان‌های حامی برجام و ترقی‌خواه و اصلاح طلب را افزایش خواهد داد؛ لذا اینکه ما طی چند ماه گذشته شاهد تشدید مخالفت‌ها با برجام در داخل کشور هستیم به دلیل آن است که مخالفان برجام به شدت نگران هستند که تمام برنامه‌ریزی‌هایی که برای انتخابات 1400 داشته و می‌خواستند آن را به یک انتخابات کم استقبال مانند انتخابات مجلس یازدهم تبدیل کنند و در نهایت خودشان پیروز شوند را برهم زده شود.

این کارشناس سیاست خارجی همچنین در پاسخ به این پرسش که اگر برجام قبل از انتخابات احیا نشود و مذاکرات در دولت بعدی ادامه داشته باشد، چنین امکانی وجود دارد که دولت بعدی برحسب دیدگاهش زیر میز بزند، گفت: مساله این است که چه برجام یا چه سند همکاری 25 ساله و چه هر توافق بین المللی که مطرح باشد، تصمیمات نهایی آن در خارج از دولت اتخاذ می‌شود و دولت تنها مجری آن تصمیمات بوده و مسئولیت تکنیکالی آن را برعهده دارد؛ بنابراین دولت به تنهایی تصمیم‌گیرنده نیست. نکته اصلی، اما اینجاست که عملکرد مذاکره کنندگان بسیار مهم است؛ بنابراین اگر مذاکره کنندگان حرفه‌ای نباشند و یا مانند دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی که در آن دوران مسئول مذاکرات بود، تجربه کافی نداشته باشند احتمالا مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید که این به ضرر منافع ملی و مردم خواهد بود.

 

منبع: انتخاب

وین سیاست خارجی دیپلماسی   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

واکسن فایزر برابر این نوع ویروس کرونا بی‌تاثیر استعلی‌رغم تبلیغات گسترده و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مؤثر بودن واکسن شرکت فایزر در برابر تمام سویه‌های ویروس «کووید19»، اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را اثبات کرد.
اقتصادنیوز ویروس تبلیغات 

  

زنگ هشدار در بورس/ عامل اصلی ریزش ادامه دار بورساقتصادنیوز: با افت معاملات خرد حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز سهام پول 

  

کرونا زیر یه خم تئاتر!یادداشت - مجتبی احمدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا.
برنا تئاتر 

  

بورس در انتظار خبر مهم نشست باب همایون/ بانکداران برای بازار چه می کنند؟اقتصاد نیوز: دیروز در ساختمان وزارت اقتصاد در باب همایون نشست مهمی بین رئیس سازمان و بانکداران برگزار شده است. بورس در انتظار اخبار این نشست است.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

قاضی‌زاده هاشمی: در ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی سفرهای نوروزی به شدت مخالفت شد!نائب رئیس مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا رای گیری نمی شود بلکه بعد از اظهار نظر اعضا جمع بندی
خبرفوری رئیس جمهور اقتصاد سلامت 

  

با بستن مرزها ویروس کرونا کنترل نمی شود! + فیلمبا توجه به انتقال ویروس کرونا از دیگر کشورها به ایران چرا برنامه مشخصی برای مرزها در نظر گرفته نشده است؟
گسترش ویروس ایران 

  

خبر بد معاون وزیر بهداشت از روند افزایشی شیوع کرونا در سطح کشورقاسم جان‌بابایی گفت: این وضعیت نتیجه ایام عید، دید و بازدیدها و شرکت در مراسمی چون عروسی است که باعث شده پروتکل‌ها رعایت نشود و اکنون روند رو به افزایش داریم.
اقتصادنیوز 

  

حفظ رطوبت دهان در دوران کرونا چقدر اهمیت دارد؟مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تاکید بر حفظ رطوبت دهان و خوردن مایعات در این ایام نیز به همین دلیل است؛ نوشیدن آب و مایعات ویروس احتمالی در حفره دهان را شسته و به دستگاه گوارش هدایت می‌کند و از ورود به دستگاه تنفسی جلوگیری خواهد کرد.
برنا ویروس 

  

منتظر اعلام نرخ تورم ازسوی بانک مرکزی برای تغییر قیمت خودرو هستیمرئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی 6 ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خود
خبرفوری نرخ ارز تورم بانک مرکزی 

  

پیک خطرناک کرونا در راه است + فیلمسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد. پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.
گسترش 

  

بازدید سرزده یک مسئول از ادارات تهران در اولین روز اجرای محدودیت‌های کروناییبا اعلام موج چهارم کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران از تعدادی از ادارات تهران به‌طور سرزده بازدید کرد.
اقتصادنیوز تهران استانداری تهران 

  

تصاویر: تعطیلی اصناف تبریز در پی افزایش شیوع کرونادرپی اعمال محدودیت 10روزه در سراسر کشور به دلیل بروز موج چهارم کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور، اصناف تبریز به مدت 10 روز تعطیل خواهند بود.
فردا تبریز 

  

علت اصلی منفی شدن تست‌های کرونا در افراد دارای علامت!رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره علت منفی شدن تست‌های کرونا و بهترین زمان انجام تست تشخیص ویروس کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.
برنا ویروس